Zdarza się czasami, nieczęsto, niemniej się zdarza, że ktoś nie do końca doczyta nasze opisy sprzętu kuchennego, czy artykuły, czasem nie ma sił, czasu, czy ochoty, by obejrzeć film. Wtedy dzwoni do nas i sprawnie dostaje, czego potrzebuje. Czyli informacje na temat sprzętu kuchennego. A ponieważ, do czego przyznajemy się z wielką dumą, jako jedyni w tej branży w całej Polsce testujemy wszelkie garnki, patelnie, noże, itd., z oferty naszego sklepu, wiemy, co Klientowi odpowiedzieć. Bazujemy na własnych doświadczeniach, nie tym, co napisał dział PR danego producenta.
Spis treści:
Czego nie umieją garnki z żeliwa francuskiej marki Staub?
Kiedy słyszymy tak sformułowane pytanie, przychodzi nam na myśl przekorna odpowiedź: „Naczynia Staub nie potrafią śpiewać, grać w szachy i przepowiadać przyszłości”.
Oczywiście, naszemu rozmówcy chodzi o to, czego w żeliwnych garnkach nie ugotuje, czy nie upiecze. A my, chcąc możliwie odpowiedzialne Go poinformować, twierdzimy, że żeliwne naczynia Staub potrafią, całkiem i dosłownie, niemal wszystko (nie udało nam się tylko smażone tofu, ale nadal próbujemy).
Z jednej strony jest w tym stwierdzeniu sporo przesady, bo nigdy nie uda nam się przygotować w żeliwnych, okrągłych, czy owalnych garnkach Staub wszystkiego. To oczywiste.
Z drugiej strony, spróbowaliśmy przeróżnych potraw - gęstych i rzadkich, słodkich i gorzkich, stałych, płynnych, półpłynnych, gotowanych, duszonych, pieczonych, zapiekanych, podpiekanych, gotowanych na parze, itp. Mamy więc śmiałość twierdzić, że w żeliwnych naczyniach Staub można przygotować całkiem i dosłownie wszystko.
Wyśmienite smaki z żeliwnych naczyń, niezależnie od tego, co przygotujesz
Żeliwo potrafi wzmacniać smaki potraw. Jak to robi, to jego słodka tajemnica. Niewątpliwą zaletą żeliwnych garnków Staub jest ciekawy system wypustek na pokrywkach. Dzięki nim para wodna skrapla się równomiernie na całe powierzchni pokrywki i nawilża idealnie całą potrawę (spada na nią, niczym deszcz).
I jeszcze jedna tajemnica żeliwnych garnków rodem z Francji. Żeliwo wybitnie wręcz dystrybuuje ciepło, przesyłając je w głąb potrawy. To robi gigantyczną różnicę! Dlatego wszystko, co przygotujesz w żeliwie (zaznaczmy jednak z mocą, że musi to być naprawdę wyśmienitej jakości żeliwo), smakuje 3 razy lepiej od samego siebie.
Ryba po kompocie, budyń po chilli con carne
Staub stworzył genialnie uniwersalne naczynia. Wykorzystasz je na każdej kuchence i w każdym piekarniku. Poza tym, niezależnie od tego, co ugotujesz, dana potrawa nie przeszkodzi stworzyć zaraz potem w tym samym żeliwnym garnku czegoś o całkiem kontrastowym smaku.
Znajdująca się wewnątrz żeliwnych garnków Staub zapobiegająca przywieraniu glazura nie przenosi smaków, czy aromatów potraw. Dlatego zaraz po delikatnym kompocie możesz w garnkach Staub zrobić zapiekankę z ryb, po niej chilli con carne, a później budyń. Oczywiście, trzeba po każdym gotowaniu umyć garnek, ale to chyba całkiem oczywista sprawa!
Zdjęcia: Staub