Nóż obierak przybiera tradycyjnie jedną z dwóch form - ma kształt tzw. "ptasiego dzioba", wtedy ostrze jest zakrzywione, doskonale nadaje się do obierania okrągłych, owalnych, walcowatych warzyw i owoców. Druga odsłona obieraka - proste ostrze do 9-10 cm. Ten nóż jest z kolei poręczny zarówno przy obieraniu, jak i krojeniu bardzo małych warzyw i owoców.

 

Spis treści:

  1. 1. Nóż do warzyw i owoców - niezbędny do food designu
  2. 2. Krótki nóż niezastąpiony przy wykrawaniu szypułek, drylowaniu owoców
  3. 3. Nóż-obierak do czyszczenia delikatnych, młodych warzyw, czy grzybów

 

Nóż do warzyw i owoców - niezbędny do food designu

Poza oczywistą funkcją obierania skórki owoców i warzyw (japońskie noże mają tą zaletę, że obierają cieniutką skórkę, zachowując witaminy, których pod nią jest najwięcej), obierak służy też do coraz popularniejszego food designu. Takie eleganckie, precyzyjne wycinanie w owocach i warzywach wzorów, czy komponowanie z nich pełnych maestrii kolorowych ozdób, to niewątpliwa domena obieraka.

 

 

Krótki nóż niezastąpiony przy wykrawaniu szypułek, drylowaniu owoców

Obierak jest też jedynym nożem, po który warto sięgnąć, gdy szypułkuje się owoce, czy warzywa. I tu praktyczna uwaga - gdy wykrawasz szypułki pomidorów, które będziesz parzyć we wrzątku, by zdjąć z nich skórkę, warto zrobić to jeszcze przed zanurzeniem warzywa w gorącej wodzie. W szypułce pomidora gromadzą się toksyny i wszystkie "chemikalia", które przeniknęły z gałązki do twardego gniazda szypułki.

Obierak sprawdzi się też świetnie, gdy będziesz drylować owoce - płynnym ruchem pozwala rozciąć śliwkę, morelę, czy brzoskwinię.

 

Nóż-obierak do czyszczenia delikatnych, młodych warzyw, czy grzybów

I jeszcze jedna funkcja, w której obierak jest niezastąpiony - idealnie nadaje się do czyszczenia leśnych grzybów, czy pieczarek oraz delikatnego zeskrobywania skórki z młodych ziemniaków. Ich nie obiera się tradycyjnymi obieraczkami, bo ścinają to, co w młodym ziemniaku najbardziej wartościowe.

 

 

Zdjęcia: Miyabi