Japońskie marki, kujące noże dla Europy, Ameryki, czy Australii, zlitowały się nad losem mięsożerców. Bo, co niezwykle specyficzne, tradycyjne kuźnie i ortodoksyjni mistrzowie japońskiego kowalstwa nie zaprzątają sobie głowy specjalistycznymi nożami do mięsa. Bardzo niewiele japońskich kuźni tworzy tego typu ostrza. Należy do nich marka Kasumi, w której ofercie można znaleźć bardzo ostre, doskonale wykute, agresywne w kształcie noże do mięs.

 

Spis treści:

  1. 1. Najpopularniejsze typy noży do mięsa
  2. 2. Uwaga na kości, bo połamiesz swój japoński nóż

 

Najpopularniejsze typy noży do mięsa

Noże do mięsa można podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwszą tworzą noże do carvingu, czyli wykrawania mięsa od kości. Mają stosunkowo krótkie, niemal trójkątne, ostro zakończone klingi.

Drugą grupą są noże do filetowania i trybowania. Długie, specyficzne, często wygięte ku górze ostrza pomagają szybko i sprawnie odcinać skórę, filetować drób i ryby. Można nimi też porcjować mięso.

 

 

Trzecią grupę tworzą noże do porcjowania, które mają długie klingi. Japończycy tradycyjnie używają do porcjowania mięs specjalistycznych noży do sushi. Z kolei noże do porcjowania mięs są bardzo popularne w kuchni europejskiej. Sprawdzą się też jako noże do krojenie wędlin, pieczeni, pasztetów, czy nawet świątecznych indyków, gęsi i kaczek.

 

Uwaga na kości, bo połamiesz swój japoński nóż

Trzeba pamiętać, że japońskie noże nie służą do rąbania i cięcia kości, czy przecinania chrząstek. Nóż tak potraktowany może się złamać, czy stępić.

To, zasadniczo, jedyne zastrzeżenie odnośnie używania japońskich noży do mięs.

 

 

Zdjęcia: Zwilling