Noże japońskiej marki Miyabi stał się swoistym zjawiskiem kultury w świecie kulinariów. Przepięknie wykonane, malownicze, jak mało które, kuszące różnorodnością serii, są, dodatkowo, doskonale, a w wielu przypadkach nawet perfekcyjnie ostre.

Jak pokazuje doświadczenie i moja wieloletnia praktyka, te noże, jako jedne z niewielu japońskich ostrzy, w równym stopniu sprawdzają się w rękach i amatorów i profesjonalistów. Piękne, nieco zeuropeizowane kształty noży sprawiają, że każdy, w ciągu kilku chwil, zakocha się w nich raz i na całe życie.

Noże Miyabi są wykonane z dbałością o każdy szczegół, doskonale wyważone, świetnie leżą w dłoni. Do tego dochodzą nadzwyczaj przyzwoite ceny - noże tej klasy kosztują z reguły od 2 do, nawet!, 8 razy więcej w przypadku innych marek.

 

Perfekcyjne noże tworzone przez perfekcjonistów

Wszystkie noże Miyabi są ostrzone dwustronnie, co jednak nie przeszkadza wyższym liniom konkurować ostrością i precyzją cięcia z klasycznymi, japońskimi nożami mistrzowskimi kutymi przez najznamienitsze kuźnie. Z czego to wynika? W nożach Miyabi przejawia się iście japońska mania doskonałości i perfekcji. Patronami marki Miyabi są dwaj słynni mistrzowie kuchni, znani z maniakalnego wręcz perfekcjonizmu - Rokusaburo Michiba i Masaharu Morimoto. Oni wspierali proces planowania i tworzenia linii produkcyjnej poszczególnych serii noży Miyabi. Swoimi słynnymi na całym świecie nazwiskami sygnują mistrzowskie noże, których nie powstydziłyby się najbardziej wymagające japońskie kuźnie o wielowiekowej tradycji.

 

Stal proszkowa i niesłychana ostrość

Eksperymenty ze stalą proszkową wyniosły markę Miyabi daleko poza przestrzeń tradycyjnego, japońskiego kowalstwa. Firma ta stworzyła absolutnie niezwykłe, wielowarstwowe, czy młotkowane noże. Dzięki stali proszkowej noże Miyabi są unikatowo ostre (np. linie 5000 MCD - 100 i 132-warstwowe osiągają ostrość noży kosztujących – w przypadku innych marek - kilka razy więcej).

Miyabi jest też słynne z racji swoich noży o twardości 66 stopni HRC w skali Rockwella. Próbnie, by się wykazać i udowodnić, że się da, wykuli też noże o twardości 67 stopni HRC w skali Rockwella (niestety, na razie nie wypuszczono ich na rynek). Trzeba wielkich umiejętności, by zahartować stal do takiej twardości i sprawić, że noże doskonale kroją, a nie łamią się.

 

Uwaga dla profesjonalistów

Na początku tekstu napisałem, że każda linia noży nadaje się dla zawodowych kucharzy. Tu trzeba jednak pamiętać, że profesjonalista, który chce się rozwijać, powinien kierować uwagę na trzy wyższe linie noży marki Miyabi - 6000MCT, 5000 MCD i 132-warstwowe noże z linii 5000 MCD Black. Trzy niższe serie (dane z roku 2018), choć doskonałe, mogą po pewnym czasie rozczarować profesjonalnego kucharza (noże 7000 D, 4000 FC oraz 5000 FCD).

 

Ostrzenie noży Miyabi

Tu trzeba wziąć pod uwagę, że o ile trzy niższe linie noży Miyabi – 7000 D, 4000 FC i 5000 FCD - mogą być ostrzone na tańszych kamieniach ceramicznych, o tyle trzy wyższe linie (6000 MCT, 5000 MCD i 132-warstwowe noże z linii 5000 MCD Black) naostrzymy tylko na profesjonalnych kamieniach syntetycznych, które ze swojej natury są droższe.

 

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu technik, technologii kulinarnych, pasjonat japońskich noży

Zdjęcia: Miyabi