Haiku Kurouchi Tosa - Mistrzowski, japoński nóż uniwersalny Ko-Yanagi, 13,5 cm, Chroma

999
Zapytaj o dostępność
Dostawa gratis
Każda paczka jest ubezpieczona
Towar wysyłamy kurierem
Każda wysyłka gratis
14 dni na zwrot towaru

Istnieją w Japonii takie kuźnie, które do dziś nie zrezygnowały z idei tworzenia noży znanych w Kraju Kwitnącej Wiśni już od XII, czy XIII wieku. Należą do nich kuźnie w magicznym, górzystym, surowym regionie Tosa, gdzie powstają zupełnie niepowtarzalne noże z serii Haiku Kurouchi Tosa. Znana marka Chroma zleca ich tworzenie mistrzom tradycyjnego, japońskiego kowalstwa.

Maleńkie, rodzinne kuźnie kują ręcznie, w skomplikowanym i czasochłonnym procesie produkcji zupełnie niezwykłe noże z bardzo trudnej w obróbce stali wysokowęglowej Blue Steel Aoko łączonej warstwowo z żelazem. Właśnie tej specyficznej mieszance materiałów noże z serii Haiku Kurouchi Tosa zawdzięczają swoją egzotyczną estetykę i swoistą dzikość.

Słowo „kurouchi” znaczy po japońsku „niby czarny” – i tak też charakteryzuje się te niepolerowane noże, których klingi przybierają, oprócz czerni, przeróżne kolory – odcienie grafitu, błękitu, zieleni i drobiny pomarańczu. Każdy nóż jest inny, odmienny od poprzednika.

Połączenie stali Blue Steel Aoko z żelazem i hartowanie tradycyjnymi metodami sprawia, że uniwersalny 13,5-centymetrowy nóż Ko-Yanagi Haiku Kurouchi Tosa ma twardość na poziomie 62 stopni HRC w skali Rockwella.

Ostrość tych niezwykłych noży oceniana jest przez naszego specjalistę jako ekstremalna. Faktycznie, te ortodoksyjne noże Takumi (czyli mistrzowskie) kroją niemal same.

Noże Kurouchi Tosa są rdzewne, więc trzeba poświęcić ich pielęgnacji nieco uwagi i czasu, ale odwdzięczają się nadzwyczajną jakością, która trwa przez całe dekady.

W przypadku stosowania ostrzałek ceramicznych nóż Haiku Kurouchi Tosa będzie ostry przez 8-10 tygodni. Jeśli jednak będziesz go ostrzyć na kamieniach syntetycznych o różnych gradacjach, ostrość utrzyma się nawet i 4 miesiące.

Malownicza klinga i lakierowane drewno magnolii, z którego wykonano rękojeści, sprawiają, że od noży Haiku Kurouchi Tosa trudno oderwać wzrok.

Mistrzowski nóż uniwersalny
Haiku Kurouchi Tosa
jak ze średniowiecznej Japonii

 

 • noże dla pasjonatów krojenia, którzy docenią ich pierwotną estetykę
 • noże jak z japońskiego średniowiecza
 • każdy nóż jest niepowtarzalny, odmiennych od innych
 • ręcznie wykuwana, łączona z żelazem stal Blue Steel Aoko
 • twardość stali - 62 stopnie HRC w skali Rockwella
 • masywny uchwyt z lakierowanej magnolii
 • ostrość - ekstremalna

Przeznaczenie japońskiego noża
Ko-Yanagi Haiku Kurouchi Tosa

NÓŻ DO KROJENIA
NIEWIELKICH WARZYW
I OWOCÓW

NÓŻ DO OBIERANIA
WARZYW I OWOCÓW

NÓŻ DO DEKORACYJNEGO
KROJENIA I FOOD DESIGNU

NÓŻ DO KROJENIA
SERA, POMIDORÓW
I WĘDLIN

NÓŻ DO KROJENIA
MIĘSA W KOSTKĘ

CO POKROISZ UNIWERSALNYM NOŻEM KO-YANAGI 13,5 CM HAIKU KUROUCHI TOSA?

 • Krótkie ostrze noża noża uniwersalnego Ko-Yanagi, Haiku Kurouchi Tosa, jest niezastąpione przy krojeniu niewielkich warzyw na surówki, czy zupy lub owoców na sałatki owocowe.
 • Nóż świetnie poradzi sobie z wykrawaniem gniazd nasiennych warzyw i owoców.
 • Jest wręcz niezbędny przy krojeniu rzodkiewek, ogórków, pomidorów, wędlin, czy jajek na twardo - czyli wszystkiego, czym ozdabia się kanapki.

Materiał

 • rdzeń - ręcznie kuta, unikatowa stal węglowa Blue Steel Aoko
 • ostrze - skuwane ze stalą wysokowęglową warstwy żelaza
 • uchwyt – lakierowane drewno magnolii
 • skuwka - stal szlachetna

Wymiary

długość ostrza - 13,5 cm

Produkty z tej samej serii

Obejrzyj wszystkie produkty z serii

Ciemne oblicze ręcznie kutych
japońskich noży Takumi
Haiku Kurouchi Tosa

JAPOŃSKIE ŚREDNIOWIECZE

Noże z linii Haiku Kurouchi Tosa, marki Chroma, to historia japońskiego średniowiecza wykuta we współczesnym ostrzu. Absolutnie unikatowe, kompletnie niepowtarzalne noże powstają w tradycyjnych, maleńkich kuźniach w surowym, górzystym rejonie Tosa, w Japonii. Marka Chroma znalazła niezwykłych mistrzów kowalstwa, którzy potrafią oddać miłość do otaczających ich skalistych wzgórz i nieprzyjaznej dla człowieka natury w ostrzach tych arcydzieł.

Noże Kurouchi (których nazwa oznacza „niby czarny”) są kute z bardzo rzadkiej i trudnej w obróbce stali Blue Steel Aoko, która skuwana jest z żelazem. Efekt jest porywający. Każdy nóż ma inną barwę – klingi są szaro-błękitno-zielonkawe, czasem lekko granatowe. Trudno je opisać. Wyglądają, jak noże kute w XI i XII wieku w feudalnej Japonii.

 

STAL GODNA MISTRZÓW

 • trzeba dekad, by osiągnąć status japońskiego mistrza kowalstwa, trzeba też niezwykłej wiedzy i wprawy, by stworzyć noże Haiku Kurouchi Tosa
 • łączenie stali Blue Steel Aoko z żelazem to wyzwanie nawet dla najlepszych kowali - nim powstanie jeden nóż z tej serii, w innej japońskiej kuźni wykują 100 prostszych noży
 • dlatego ostrza Kurouchi Tosa należą do ścisłej grupy noży Takumi - czyli noży mistrzowskich
 • noże Haiku Kurouchi Tosa wymykają się klasycznemu podziałowi – choć osiągają twardość maksymalnie 62 stopni HRC w skali Rockwella, są ostrzejsze niż noże o wyższej nawet twardości, co zawdzięczają rdzeniowi z bardzo rzadkiej, skrajnie wysokowęglowej stali Blue Steel Aoko skuwanej z żelazem
 • rdzewne noże z czasem mogą, co specyficzne, pokryć się patyną

Noże Haiku Kurouchi Tosa to, z całą pewnością, noże dla wybranych. One niejako same sobie dobierają właściciela. Wiele lat naszych doświadczeń z genialnymi nożami Haiku Kurouchi Tosa pokazało, że kroją nimi ludzie odważni, ci, którzy są zakochani w Japonii, jej kulturze i historii.

Po te malownicze, a zarazem dzikie i surowe noże nie sięgnie ktoś, kto traktuje nóż jako zwykły sprzęt kuchenny. Dzięki pierwotnej stylistyce noży Kurouchi Tosa te ostrza nie są sprzedawane masowo, stąd ich właściciel może czuć się wyróżniony – będzie należał do grona wybrańców.

Specjalista doradza,
jak ostrzyć noże
Haiku Kurouchi Tosa

NOŻE OSTRE W KILKA CHWIL

Ostrzenie nawet tak unikatowych noży, jakimi są ostrza Haiku Kurouchi Tosa, nie sprawi problemu nikomu, kto zaopatrzył się w dobre kamienie. O tym, jak ostrzyć, przeczytasz w naszym artykule.

Specjalista radzi,
jak używać noża Ko-Yanagi
Haiku Kurouchi Tosa

OSTRZ NA KAMIENIACH
CERAMICZNYCH LUB
SYNTETYCZNYCH

KRÓJ NA DESKACH
Z DREWNA

PRZECHOWUJ NA
LISTWACH LUB PULPITACH
MAGNETYCZNYCH

NIE KRÓJ MIĘSA
Z KOŚCIĄ

NIE KRÓJ
MROŻONEK

NIE KRÓJ OWOCÓW
CYTRUSOWYCH

NIE MYJ
W ZMYWARCE

ZOSTAŃ STRAŻNIKIEM DOSKONAŁOŚCI

 • pamiętaj, że noże Kurouchi Tosa są rdzewne, więc po każdym użyciu umyj i osusz swój nóż
 • w miarę możliwości unikaj krojenia owoców cytrusowych – ich kwas może nieco zmienić kolor stali
 • regularnie, 1-2 razy w miesiącu przecieraj ostrze olejem jadalnym (użyj papierowego ręcznika nasączonego olejem, usuń nadmiar tłuszczu i pozostaw nóż, by wchłonął olej)
 • jeśli chcesz, by nóż pokrył się patyną (nie zaszkodzi to krojonym produktom), przecieraj ostrze raz na kilka miesięcy
 • mistrzowskie noże Takumi z linii Haiku Kurouchi Tosa możesz ostrzyć na wysokiej jakości kamieniach ceramicznych lub profesjonalnych kamieniach syntetycznych (dobrał je nasz specjalista, patrz poniżej), dzięki którym noże zachowają ostrość przez minimum 8-10 tygodni
 • znajdź czas na nauczenie się ostrzenia swoich unikatowych noży; nie warto powierzać ich przemysłowym punktom ostrzenia, bo ktoś może uszkodzić Twój nóż, np. przegrzeje stal w trakcie ostrzenia
 • ostrz noże Chroma wyłącznie na kamieniach, nigdy na ostrzałce elektrycznej; tych noży nie ostrzy się mechanicznie, a tylko ręcznie
 • bardzo tępe ostrza naprawiaj na kamieniach o ziarnistości 240 do 250 punktów (ostrz nóż krótko, maksymalnie 1,5-2 minuty)
 • do regularnego ostrzenia używaj kamieni o gradacjach 1000, 3000, a do nadania nożom ekstremalnej ostrości kamieni 5000 lub 8000
 • jeśli życzysz sobie uzyskać efekt naprawdę zjawiskowej ostrości, możesz, po polerowaniu ostrza na gradacji 8000, użyć bloczka obitego skórą
 • nożami Haiku Kurouchi Tosa krój na deskach ze szlachetnych gatunków drewna, np. hinoki, teaku, bambusa, dębu
 • pamiętaj, że mistrzowskie noże należy przechowywać na listwach bądź pulpitach magnetycznych, unikaj bloków szczelinowych, które mogą stępić ostrza
 • japońskimi nożami nie wolno pod żadnym pozorem kroić mięsa z kością i mrożonek
 • mistrzowskich noży Chroma nigdy nie myje się w zmywarce, a tylko i wyłącznie ręcznie

Produkty pasujące do
noża uniwersalnego Ko-Yanagi
Haiku Kurouchi Tosa