Japońskie noże Kichiji - coś dla znawców

Mając od prawie już 20 lat do czynienia z doskonałymi japońskimi nożami, nie ustajemy w poszukiwaniach klasycznych, ortodoksyjnych ostrzy wykuwanych w maleńkich, japońskich kuźniach. Okazało się, że Polacy z dużym szacunkiem i uznaniem przyjęli mistrzowskie noże marki Kichiji. Ta niewielka, skrajnie ortodoksyjna kuźnia z miasta Sakai, proponuje noże, które nigdy nie były i nie będą zeuropeizowane. Kichiji ma w swojej linii Original tylko 3 noże kucharza, nazywane Gyutoh, które kowale stworzyli pewnie li tylko z litości dla swoich europejskich odbiorców.

Noże Kichiji - tu nie ma miejsca na kompromisy

Specyficzne jest, że duże koncerny kujące noże, np. Chroma, Tojiro, Miyabi, czy Kasumi, tworzą mnóstwo zeuropeizowanych noży, zakładając, że i Europa i Ameryka to doskonałe rynki, z których nie warto rezygnować. A z drugiej strony są takie kuźnie, typu marka Kichiji, czy np., kuźnie mistrzów tradycyjnego rzemiosła – Hideo Kitaoka, czy Sioru Kamo, które nie dają się nakłonić na zejście z utartego od wieków kursu. To amerykański, czy europejski rynek ma się do nich dostosować, skorzystać z dobrodziejstw ich talentów i wiedzy o tym, czym powinni posługiwać się prawdziwi miłośnicy genialnych noży. Bo jeśli szukać w świecie noży prawdziwych autorytetów w tej materii, na pewno należą do nich Japończycy, którzy od co najmniej 1000 lat udoskonalają metody kucia wszystkiego, co piekielnie ostre.

Dlatego nie ma co dyskutować z marką Kichiji. Kuje to, co kuć, we własnym pojęciu, powinna i nikt jej warunków dyktować nie będzie. Ale – dzięki takiemu restrykcyjnemu założeniu miłośnicy prawdziwego, perfekcyjnego krojenia mają szansę wziąć do ręki noże, jakie trudno znaleźć i spotkać.

Wyspecjalizowane japońskie noże

Melodyjnie brzmiące nazwy – Kamagata Usuba, Kakugata, Edo Usuba, Ko-yanagi, Fuguhiki, Takobiki, Takohiki – określają noże o przeróżnych, intrygujących, często dziwacznych kształtach. To noże kute w Japonii od wieków. Noże, co specyficzne, przeznaczone do produktów dostępnych, nade wszystko, w Japonii – przeróżnych ryb, owoców morza i orientalnych warzyw. Ale, pomysłowi Amerykanie, czy Europejczycy nauczyli się nie czuć się restrykcyjnie zobowiązani do przestrzegania japońskich wymogów stosowania danego ostrza i kroją nimi z upodobaniem to, co na ich rynkach dostępne. Mięsa, drób, warzywa, ryby, czy coraz modniejsze sushi.

Różne typy stali noży Kichiji

Kichiji wychodzi z założenia, że im bardziej specjalistyczne jest dane ostrze, z tym doskonalszej stali będzie wykuwane. Bardzo duża grupa ich noży kuta jest z mistrzowskiej stali Yasuki Shirogami II, zwanej stalą narzędziową Hitachi. Ekstremalna zawartość węgla i hartowanie na poziomie 63-64 stopnie HRC w skali Rockwella tworzy z tych noży prawdziwe arcydzieła tradycyjnego, japońskiego kowalstwa.

Dodatkowego smaku nadaje tym niezwykłym, ortodoksyjnym nożom drewniana saja, pochwa, w którą zaopatrzony jest każdy ręcznie kuty nóż marki Kichiji.