Tradition - Japoński, ręcznie kuty nóż Nakiri, stal Shirogami, 22 cm, Sirou Kamo

1335
Zapytaj o dostępność
Dostawa gratis
Każda paczka jest ubezpieczona
Towar wysyłamy kurierem
Każda wysyłka gratis
14 dni na zwrot towaru

W uniwersum japońskich noży nazwisko mistrza Sirou Kamo jest tak znane, jak każdemu z nas nazwisko Nobla, Picasso, czy Einsteina. Sirou Kamo to postać legendarna, kultowa, której dzieła są otaczane niezwykłym szacunkiem, a w pewnych kręgach wręcz czcią. Mistrza Kamo różni od wymienionych przez nas sław to, że jest od nich młodszy, żyje i tworzy unikatowe noże.

Kute z kilku warstw wysokowęglowej stali Yasuki Shirogami noże Tradition powstają w całkowicie ręcznym procesie produkcji, którego dogląda krytycznym i surowym okiem sam mistrz Kamo. I choć w jego kuźni pracują niezwykle wykwalifikowani i uznani mistrzowie tradycyjnego kowalstwa, on sam bierze każdy nóż do ręki i wykańcza go. Sirou Kamo uchodzi za despotycznego perfekcjonistę - ostrze niepospolitego w kształcie noża do szatkowania, nazywanego nożem Nakiri, musi być idealne. Co zjawiskowe, każdy nóż wychodzący z kuźni Sirou Kamo jest inny. To prawdziwe rękodzieło najwyższej próby.

Unikatowe, japońskie noże mistrza Sirou Kamo osiągają twardość stali na poziomie 61 stopni HRC w skali Rockwella. To zaleta nie tylko precyzyjnego procesu kucia, ale i specjalnego wytapiania oraz hartowania stali Yasuki Shirogami, które Sirou Kamo dopracował do perfekcji.

Jego noże, od lat goszczące w kuchni naszego specjalisty, oceniane są przez niego jako ekstremalnie ostre. Jeśli będziesz używać kamieni syntetycznych, Twój nóż z kolekcji Tradition pozostanie ostry przez nawet 3 miesiące.

Musisz jednak pamiętać, że te w większości jednostronnie ostrzone, ortodoksyjne noże są rdzewne, więc trzeba poświęcić im nieco uwagi.

Rękojeści noży Tradition wykonane są ze szlachetnego drewna sandałowego, które idealnie współgra z nieco dzikim, malowniczym dziwerem ostrzy. Kiedy trzyma się w dłoni nóż mistrza japońskiego kowalstwa, czuć zaklętą w nim magię.

Orientalny nóż Nakiri mistrza Sirou Kamo
to wcielona legenda japońskiego rzemiosła

 

 

 • noże kute przez mistrza tradycyjnego rzemiosła Sirou Kamo
 • każdy nóż jest niepowtarzalny
 • noże kute są ręcznie ze stali Yasuki Shirogami I
 • noże są rdzewne
 • twardość stali - 61 stopni HRC w skali Rockwella
 • masywny uchwyt z drewna sandałowego
 • ostrość - ekstremalna

Przeznaczenie noża Nakiri
mistrza Sirou Kamo

NÓŻ DO SIEKANIA I 
SZATKOWANIA WARZYW
I OWOCÓW

NÓŻ DO KROJENIA
WARZYW KUCHNI
ORIENTALNEJ

NÓŻ DO SZATKOWANIA
TWARDYCH, DUŻYCH WARZYW

NÓŻ DO KROJENIA
EGZOTYCZNYCH OWOCÓW
I CYTRUSÓW

NÓŻ DO KROJENIA MIĘSA
W PASKI NA GULASZE,
POTRAWY ORIENTALNE

CZYM OCZARUJE CIĘ NÓŻ NAKIRI MISTRZA SIROU KAMO

 • Orientalny nóż Nakiri ewoluował przez całe wieki, by w efekcie stać się idealnym pomocnikiem kochających owoce i warzywa.
 • Ortodoksyjne ostrze jest niezastąpione w krojeniu, szatkowaniu i siekaniu wszelkiego typu warzyw, owoców i ziół.
 • Nóż Nakiri, mistrza Sirou Kamo, pozwala przyrządzać niezliczone wariacje przeróżnych rodzajów surówek i sałatek.
 • Nakiri pomaga kroić zarówno bardzo cienkie, jak i grube, potężne plastry, paski, czy słupki warzyw.
 • Nadaje się też do krojenia mięsa bez kości, czy drobiu.
 • Ten nóż jest niezastąpiony w kuchni kochających gotowanie w woku.

Materiał

 • ostrze - ręcznie kuta stal Yasuki Shirogami I
 • rękojeść - drewno sandałowe

Wymiary

 • długość ostrza - 22 cm

Produkty z tej samej serii

Obejrzyj wszystkie produkty z serii

Co warto wiedzieć
o nożu Nakiri
mistrza Sirou Kamo

DZIEŁO PERFEKCJONISTY

 

Fenomen noży mistrza tradycyjnego kowalstwa, Sirou Kamo, polega nie tylko na perfekcyjnym wykuciu i hartowaniu noży, ale też na tym, że każdy wychodzący z jego kuźni nóż jest wykańczany przez tego mistrza nad mistrzami. Sirou Kamo słynie z obsesyjnego wręcz perfekcjonizmu. Nie chce oddać całego procesu tworzenia swoim uczniom, którzy od lat sami są mistrzami.

Sirou Kamo zakłada, że skoro noże są sygnowane jego nazwiskiem, mają być więcej niż doskonałe.

Można sobie tylko wyobrazić, jak trudnym i surowym szefem jest mistrz Sirou Kamo. Ale dzięki jego kompulsywnemu wręcz pedantyzmowi dostajemy nóż unikat.

NOŻE INNE OD INNYCH

 

Noże Sirou Kamo stały się legendarne z racji swojej niepowtarzalności. Jeśli udałoby się zestawić ze sobą wszystkie ostrza kute w ciągu jednego roku, nie znajdzie się wśród nich dwóch identycznych. Owszem, są podobne, ale dziwer, kolor, struktura skuwanych ze sobą warstw stali Yasuki Shirogami są różne. Wystarczy, że spojrzysz na zdjęcie, a sam stwierdzisz, że te noże nie sprawiają wrażenia kutych przez jednego mistrza z jednego typu stali.

Zdumiewające jest, że każdy z noży ma tę samą ilość warstw stali. Jak Sirou Kamo i jego mistrzowie zyskują tak niezwykłą różnorodność, pozostaje ich słodką tajemnicą.

Stal Yasuki Shirogami -
wizytówka Japonii

STAL NOŻY MISTRZA SIROU KAMO

 • noże mistrza Sirou Kamo kute są ręcznie z łączonej warstwami stali wysokowęglowej Yasuki Shirogami nazywanej „White Paper Steel”
 • stal Shirogami jest tak reprezentatywna dla regionu Takefu, gdzie kuje swoje noże mistrz Sirou Kamo, że stała się jego swoistą wizytówką - już od ponad VII wieków w tym regionie Japonii noże z wysokowęglowej stali wykuwane są wg reguł klasycznego rzemiosła
 • ekstremalnie ostre noże mistrza Sirou Kamo osiągają twardość na poziomie, minimum, 61 stopni HRC w skali Rockwella, co świadczy niewątpliwie o tym, że są nożami mistrzowskimi dedykowanymi najbardziej wymagającym miłośnikom kuchni

Specjalista radzi,
jak ostrzyć noże
mistrza Sirou Kamo

ZAOSTRZ APETYT NA OSTRE KROJENIE

Noże mistrza Sirou Kamo nie są przeznaczone dla amatorów, więc kwestia ich ostrzenia nie powinna nastręczać doświadczonym krojącym szczególnych problemów. Niemniej warto pamiętać, że tego typu stal pozwoli naostrzyć się doskonale na kamieniach syntetycznych. Zwykłe ostrzałki ceramiczne są dla niej zbyt miękkie.

Specjalista podpowiada,
jak używać noża Nakiri
mistrza Sirou Kamo

OSTRZ NA KAMIENIACH
CERAMICZNYCH LUB
SYNTETYCZNYCH

KRÓJ NA DESKACH
Z DREWNA

PRZECHOWUJ NA
LISTWACH LUB PULPITACH
MAGNETYCZNYCH

NIE KRÓJ MIĘSA
Z KOŚCIĄ

NIE KRÓJ
MROŻONEK

NIE KRÓJ OWOCÓW
CYTRUSOWYCH

NIE MYJ
W ZMYWARCE

ZADBAJ O SWOJE DOSKONAŁE NOŻE

 • ortodoksyjne noże mistrza Sirou Kamo są rdzewne, dlatego osusz je po każdym myciu
 • unikaj krojenia owoców cytrusowych, których kwas może nieco zmienić kolor klingi
 • 1-2 razy w miesiącu przetrzyj ostrze olejem jadalnym (papierowy ręcznik nasącz olejem, przetrzyj ostrze, usuń nadmiar tłuszczu i pozostaw nóż na kilka godzin, by wchłonął olej)
 • mistrzowskie noże Sirou Kamo ostrzy się na kamieniach syntetycznych (dobrał je nasz specjalista, patrz poniżej), dzięki nim noże zachowają ostrość przez co najmniej 8-10 tygodni
 • bardzo tępe ostrza naprawiaj, używając kamieni o niskiej gradacji 240-250 punktów (ostrz nóż maksymalnie około 2 minut)
 • do regularnego ostrzenia używaj kamieni o gradacjach 1000, 3000, a do nadania nożom ekstremalnej ostrości kamieni 5000 lub 8000
 • efekt zjawiskowej ostrości pogłębisz, polerując ostrze na bloczku obitym skórą
 • dwustronnie ostrzone noże szlifuje się na kamieniach w proporcjach 70/30 (na 7 ruchów z jednej strony przypadają 3 z drugiej)
 • nożami Sirou Kamo warto kroić na deskach ze szlachetnych gatunków drewna, np. hinoki, teaku, bambusa, dębu
 • mistrzowskie noże należy przechowywać na listwach bądź pulpitach magnetycznych, unikaj bloków szczelinowych, które mogą stępić ostrza
 • japońskimi nożami nie wolno pod żadnym pozorem kroić mięsa z kością i mrożonek
 • mistrzowskich noży Sirou Kamo nigdy nie myje się w zmywarce, a tylko i wyłącznie ręcznie

Produkty pasujące do
noża Nakiri
mistrza Sirou Kamo