• WSPARCIE DLA NASZYCH KLIENTÓW
  • AUTORSKIE TESTY SPRZĘTU
  • 30 LAT DOŚWIADCZENIA W BRANŻY
  • Każda paczka jest ubezpieczona
  • Każda wysyłka gratis

Granat letniego nieba w Twojej kuchni - żeliwne naczynia Staub

Znasz smaki potraw przyrządzanych w luksusowych, żeliwnych naczyniach Staub? Jeśli nie, masz sporo do odkrycia. Z jednej strony trochę Ci zazdrościmy, bo czeka Cię niezapomniany, nieziemski pierwszy raz. Z drugiej jednak trochę też nam Cię żal, bo nie wiesz, co tracisz dzień po dniu. Francuskie, doskonałej jakości żeliwne garnki, woki i patelnie z kolekcji Dark Blue, które pokrywa połyskliwa glazura nakładana znaną ze starożytności metodą majolika, mają kolor głębokiego granatu letniego nieba. Gotowanie, smażenie, duszenie i pieczenie w takich wyposażonych w nieprzywierającą powłokę żeliwnych naczyniach to czysta rozkosz.

Jak sprawnie i szybko okiełznać woka z żeliwa?

Jak przygotować do użycia żeliwny wok marki Staub? Bardzo prosto!

Żeliwny wok z powłoką nieprzywierającą kontra wok z naturalnego żeliwa

Dobierając żeliwne woki dla potrzeb Klientów naszego sklepu, stanęliśmy przed sporym dylematem. Znamy i cenimy zarówno naturalne żeliwo, jak i żeliwo z powłokami nieprzywierającymi. Ale jednak nie zdecydowaliśmy się dodać do naszej oferty woków z naturalnego żeliwa, bo nie mogą konkurować z francuskimi naczyniami marki Staub.

Różnica polega tu nie tylko na trudnościach z konserwacją naturalnego żeliwa, ale, przede wszystkim na fakcie, że – ponieważ jest ono pozbawione nieprzywierającej glazury – komfort pracy z nim bywa różny. Za mocno przegrzany wok sprawia, że potrawy nieco przywierają, smażenie wymaga większej ilości tłuszczu. I jeszcze jeden, w naszym pojęciu, bardzo duży mankament. Naturalne żeliwo bardzo mocno i, rzecz należy nazwać wprost, brutalnie podbija smaki potraw, pozostawiając lekki, metaliczny posmak, który jest efektem wydzielana się mikroelementów żelaza w trakcie smażenia, czy duszenia w woku.

Genialne smaki z żeliwnego woka Staub

By jednak zyskać doskonałe, wyraziste, niemal arystokratyczne smaki, trzeba użyć woka z powłoką nieprzywierającą, np. woka Staub. Jego powłoki powstają na bazie szklanej emulsji, która jest stapiana z żeliwnym szkieletem woka w olbrzymich temperaturach. Dzięki temu nieprzywierająca glazura jest idealnie gładka, nigdy nie odpryśnie ani nie złuszczy się, jak klasyczne powłoki nieprzywierające.

Jednak fakt, że żeliwny wok Staub wyposażony jest w nieprzywierającą, doskonale antyadhezyjną powłokę-glazurę, nie odebrał mu znamiennej dla żeliwa umiejętności wzmacniania smaków. Wok Staub tworzy ich prawdziwą symfonię. Nie da się tego opisać, trzeba spróbować wokowania w żeliwie Staub, bo to doświadczenie, które zmienia pogląd na gotowanie jako takie.

Do tego dochodzi szereg innych zalet tego, co stworzymy w woku – smażone, czy duszone potrawy będą mieć zwartą, pełną wyrazu konsystencję. Potrawa będzie doskonale nawilżona, bo wok ma wielką powierzchnię parowania. I dodatkowo gotowanie w nim jest nadzwyczaj zdrowe, bo krótkie.

Generalnie rzecz biorąc – gotowanie w żeliwnym woku francuskiej marki Staub ma nieskończoną wręcz ilość zalet. Trudno jednak o tym pisać, bo wrażenia smakowe trzeba przeżyć.

A o tym, co można przygotować w woku, możesz przeczytać w artykule naszego specjalisty - na dole strony, pod listą produktów.