Ceramiczne kamienie do ostrzenia japońskich noży znane są z tego, że po czasie ścierają się i trzeba je wymieniać. Trudno, taka już jest natura tego materiału. Ale istnieją kamienie ceramiczne, takie, można rzec, „nad-ceramiczne”, które mają wiele większą moc niż ich słabsi krewniacy. Myślimy tu o ostrzałkach japońskiej marki Shapton. Co je wyróżnia? Nade wszystko długowieczność. Będą z Tobą wiele dłużej, niż klasyczne kamienie. Wynika to z opatentowanego i trzymanego przez Shapton’a w tajemnicy, materiału. Specyficzne jest to, że kamienie Shapton z serii Kuromaku - są, często, wiele niższe niż ich odpowiedniki.

Załóżmy, że jako laikom, którzy szukają naprawdę świetnych kamieni, powyższe wystarczy. Interesuje nas za to, co mamy robić, by nasze kolorowe, ceramiczne kamienie Shapton służyły nam długo i szczęśliwie.

 

Spis treści:

  1. 1. Namaczanie ceramicznych kamieni Shapton
  2. 2. Jak myć i suszyć ceramiczne kamienie Shapton?
  3. 3. Wyrównywanie ceramicznych kamieni Kuromaku marki Shapton

 

Namaczanie ceramicznych kamieni Shapton

Kamienie Shapton, w odróżnieniu od innych kamieni ceramicznych, namacza się w wodzie (ok. 5 minut) tylko przed pierwszym użyciem. Później - każde kolejne ostrzenie jest szybsze. Kładziemy kamień na podstawce (w tej roli sprawdza się pudełko kamieni Kuromaku) i ostrzymy, cały czas zwilżając kamień wodą. Ważne jest, by nigdy nie ostrzyć na sucho.

Tu od razu uwaga - jeśli zdecydujesz się używać do ostrzenia specjalnego oleju, będziesz musiał do końca istnienia kamienia owego oleju używać. Wtedy nie wchodzi w grę nawilżanie go wodą.

 

Jak myć i suszyć ceramiczne kamienie Shapton?

Kamienie Kuromaku marki Shapton myje się tylko i wyłącznie czystą wodą. Możesz użyć do jego konserwacji ściereczki, delikatnej gąbki, czy gumowej szczoteczki.

Po umyciu odłóż kamienie Shapton i zostaw je w, przysłowiowym, spokoju. Muszą schnąć we własnym tempie. Tego procesu nie wolno przyspieszać.

Ważne jest, by wilgotnego kamienia nie kłaść do pudełka. Nie wolno też układać go na podkładce, które w pudełku znajdziesz. Połóż kamień na ścierce i niech sobie leży, aż wyschnie.

 

 

Wyrównywanie ceramicznych kamieni Kuromaku marki Shapton

Wyrównywanie kamienia specjalnym kamieniem nagura nie wchodzi tu w grę. Nie można też stosować różnego typu domowych metod, które są dopuszczalne w przypadku kamieni ceramicznych innych producentów. Pozostaje kupić specjalny przyrząd do wyrównywania kamienia (przypomina płytkę ze specjalnymi żłobieniami), który jednak kosztuje z reguły tyle, co zostaw kamieni. Rozwiązanie? Staraj się korzystać z całej powierzchni kamienia, by ścierał się równomiernie. I zachowuj kąt ostrzenia, by go nie porysować. Wtedy specjalistyczny przyrząd nie będzie Ci potrzebny.

 

Tyle uwag odnośnie dobrego traktowania doskonałych nad-ceramicznych kamieni Shapton. Jeśli będziesz potrzebował wsparcia, wiesz, gdzie nas szukać!

 

 

Zdjęcia: Grupa Nas Troje