Czym kończy się starcie japońskiego ostrza z pieczywem?
Japońskie noże z klingą pozbawioną ząbków absolutnie i pod żadnym pozorem nie powinny służyć do krojenia pieczywa. Dlaczego? Tego dowiecie się z naszego filmu. Dzięki niemu można uratować nóż.
Witaj Wędrowcze szukający inspiracji!
W kwietniu 2019 roku ruszyła nasza prywatna telewizja kulinarna. 10 lat marzeń, nieziemskiej cierpliwości, drążenia kwestii filmowania w jakości 4K wreszcie dało efekt. Lata doświadczeń ze sprzętem, który znajdziesz w naszym sklepie, pozwoliły nam stworzyć spójną ideę filmów dla wszystkich. I dla tych, którzy nie mają pojęcia o luksusowym sprzęcie i gotowaniu, a też i dla fachowców oraz pasjonatów. Testujemy, żebyś Ty nie musiał! To nasza przewodnia idea.
Japońskie noże z klingą pozbawioną ząbków absolutnie i pod żadnym pozorem nie powinny służyć do krojenia pieczywa. Dlaczego? Tego dowiecie się z naszego filmu. Dzięki niemu można uratować nóż.
Nóż Beyond, japońskiej kuźni Mcusta Zanmai, to prawdziwy kameleon. Odsłonięty rdzeń barwi się, szczególnie po krojeniu kwaśnych produktów. Dzięki temu nóż będzie po czasie wyglądał intrygująco.
Czy ząbkowany nóż do pieczywa trzeba ostrzyć tak samo często, jak klasyczne noże? Otóż nie. Dobry, ząbkowany nóż do pieczywa będzie domagał się ostrzenia po kilku, czy nawet kilkunastu latach!
Niektórzy biorą byka za rogi i ostrzą swoje piękne, japońskie noże bez zbędnych wątpliwości. Choć to ich pierwszy raz, zakładają, że musi się udać. Inni boją się ostrzenia. Dziś nieco porad dla tych drugich.
Wielu o tym nie pamięta, ale kamienie do ostrzenia japońskich noży wymają moczenia przez ściśle i precyzyjnie określoną ilość czasu. Przesadzisz, a kamień nie będzie ostrzył.
Bywają japońskie noże, które szokują ostrością już po pierwszym krojeniu. Do tej grupy należą, niewątpliwie, młotkowane ostrza z malowniczej serii 6000 MCT marki Miyabi. Obejrzyj nasz film.
Ostrzenie noży na kamieniach syntetycznych lub ceramicznych to fajne i przyjemne zajęcie. Warto jednak nieco się do niego przygotować. Nade wszystko powinieneś wiedzieć, jak NIE ostrzyć.
Ostrzałki prętowe, tzw. musaki, zwane popularnie stalkami, służą podostrzaniu noży. I to raczej noży europejskich. Krystian wyjaśni, dlaczego nie należy używać ich do ostrzenia japońskich noży.