W klasycznej, domowej kuchni sporadycznie myśli się o specjalistycznych patelniach. Gotujący nie jest przekonany, czy niezwykła w formie patelnia mu się przyda. Bo, np., głęboka patelnia sauté kojarzy się niemal automatycznie z przyrządzaniem mniej, czy bardziej skomplikowanych potraw w specjalizującej się w tym restauracji. Okazuje się, jednak, że to nieprawda. Ale, by się o tym przekonać trzeba było sięgnąć do doświadczeń zawodowych kucharzy, którzy pokazali laikom, jak szerokie zastosowanie może mieć patelnie sauté.

 

Spis treści:

  1. 1. Patelnia do przeróżnych zadań
  2. 2. Misko-patelnia, czyli słowo o konstrukcji patelni sauté
  3. 3. Patelnia do potraw na słodko, ostro, kwaśno i słono

 

Patelnia do przeróżnych zadań

Patelnie sauté, np. marek Demeyere, czy De Buyer, służą idealnie do przyrządzania sosów, kremów owocowych, alkoholowych, ajerkoniaków, do duszenia warzyw, niewielkich kawałków mięsa, rozmącania jajek na jajecznicę. Tego typu patelnię można wstawić do łaźni wodnej, by przygotować w niej jajecznicę na parze. Dzięki swojej konstrukcji patelnie sauté idealnie nadają się do wszelkiego typu marynat, zawiesin, czy garnirów do przeróżnych dań. Jeśli trzeba coś rozmącić - nie ma lepszego naczynia do tego celu. W tego typu patelniach doskonale blanszuje się warzywa i smaży techniką sauté, która polega na smażeniu mięsa w głębokim tłuszczu. Patelnia sauté pozwoli też mieszać wszelkiego typu farsze i nadzienia.

W niej doskonale przygotowuje się półpłynne ciasta, np. czekoladowe, czy sernikową masę. Patelnia sauté sprawdzi się też jako swoista makutra do ucierania mas, kremów (np. krem budyniowy, czy krem na karpatkę). O przygotowaniu budyniu, galaretki, czy kisielu nie trzeba chyba wspominać.

 

 

Misko-patelnia, czyli słowo o konstrukcji patelni sauté

Wysokie, zaokrąglone ścianki idealnie sprawdzają się przy obsmażaniu, duszeniu, mieszaniu produktów. Konstrukcja patelni sauté została tak pomyślana, by można było w niej szybko i sprawnie rozmącić za pomocą kuchennej rózgi jajka, marynaty, czy wszystko, co płynne, a co nie powinno się podczas podgrzewania zestalić, czy za mocno zredukować.

 

Patelnia do potraw na słodko, ostro, kwaśno i słono

Jak wspomniałem, w tego typu patelni można przygotować dosłownie wszystko - od słodkości, po smażone kawałki mięs, przez duszone potrawy. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

A jeśli ktoś nie ma akurat pod ręką garnka, patelnia sauté również go z powodzeniem zastąpi. Można też pójść w innym kierunku - jeśli tylko patelnia nie ma drewnianego uchwytu, można ją swobodnie wstawić do piekarnika, by w niej piec, czy zapiekać.

 

Co specyficzne, dopiero profesjonaliści pokazali światu gotujących, co potrafi patelnia sauté. W porównaniu z nią tradycyjna patelnia z płaskim dnem jest, co tu dużo mówić, bardzo ograniczona w swych talentach.

 

 

Zdjęcia: Demeyere