Japońskie noże mogą powstawać w fabrykach, w kuźniach lub… w atelier. Atelier, to ściśle dostosowana do potrzeb danego artysty pracownia. Atelier nosi wyraźne ślady indywidualizmu twórcy. To miejsce, w którym powstaje prawdziwa Sztuka. Dlatego też słynna marka Tojiro (znana z masowo produkowanych noży) stworzyła dla wybranych mistrzów kowalstwa Atelier, w którym ci niezwykli ludzie mogą dać upust swoim twórczo-rzemieślniczym talentom. W Atelier Tojiro, od którego biorą nazwę wychodzące stamtąd różne linie noży przeróżnych mistrzów, powstają, m.in. niszowe noże mistrza Tomoo Matsumura.
Ten niezwykły, bo młody jak na standardy japońskiego kowalstwa mistrz (urodzony w 1976 roku) zaszedł niezwykle daleko. O jego talencie niech świadczy fakt, że jest szefem kowali w stworzonym przez Tojiro Atelier. Temu utalentowanemu mistrzowi wolno było wypuścić noże pod własna nazwą - Hatsukokoro, co znaczy „pierwotna idea”, „pierwotny zamysł”.
Damasceńskie, 63-warstwowe ostrza utrzymane w pierwotnym stylu pół-kurouchi czarują i uwodzą. To kowalstwo klasy Premium, dla - jak zwykle - pasjonatów i wybrańców.
Noże z kolekcji Hatsukokoro Atelier, brandowane przez markę Tojiro, są, rzecz jasna, od początku do końca tworzone i ostrzone ręcznie. Ich rdzeń powstał ze stali VG-10, którą otaczają naprzemiennie kute warstwy twardej i miękkiej nierdzewnej stali wysokowęglowej. Całość ma twardość 61 HRC. Niech Cię jednak nie zwiedzie średnia, jak na japońskie noże, twardość stali - ostrza Hatsukokoro kroją wręcz wybitnie, jak przystało na prawdziwie mistrzowskie noże. Możesz ostrzyć je raz na 8-12 tygodni. Warto, byś używał najwyższej klasy kamieni ceramicznych lub syntetycznych.
Krój na deskach z dobrze wysezonowanego drewna lub specjalistycznych japońskich deskach Asahi lub Hasegawa, a nóż mistrza Matsumury odwdzięczy Ci się latami wiernej przyjaźni.
Rękojeści mistrzowskich, japońskich noży Hatsukokoro Atelier powstały z ekstremalnie twardego, odpornego na wilgoć drewna eco wood. Rączki noży są, co specyficzne, zeuropeizowane w formie po to, byś mógł skupić się wyłącznie na radości krojenia, nie zaś przyzwyczajania do specyficznej, tradycyjnej rękojeści.
Nóż uniwersalny nadaje się idealnie do mniej wymagających i delikatniejszych czynności - krojenia, rozdrabniania niewielkich kawałków mięsa bez kości, niedużych warzyw i owoców.
Zapraszamy Cię do obejrzenia naszego filmu o nożach japońskiego mistrza Tomoo Matsumura. Znajdziesz go poniżej.
NÓŻ DO KROJENIA
NIEWIELKICH WARZYW
I OWOCÓW
NÓŻ DO OBIERANIA
WARZYW I OWOCÓW
NÓŻ DO DEKORACYJNEGO
KROJENIA I FOOD DESIGNU
NÓŻ DO KROJENIA
SERA, POMIDORÓW
I WĘDLIN
NÓŻ DO KROJENIA
MIĘSA W KOSTKĘ
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Poniżej znajdziesz sporo ważnych informacji. Od lat sprawdzamy i testujemy japońskie noże, więc wiemy o nich naprawdę wiele. Chętnie dzielimy się wiedzą, pasją i doświadczeniami.
OSTRZ NA KAMIENIACH
CERAMICZNYCH LUB
SYNTETYCZNYCH
ZALECAMY JAPOŃSKIE
DESKI DO KROJENIA
PRZECHOWUJ NA
LISTWACH LUB PULPITACH
MAGNETYCZNYCH
NIE KRÓJ MIĘSA
Z KOŚCIĄ
NIE KRÓJ
MROŻONEK
NIE MYJ
W ZMYWARCE