Posiadanie bardzo dobrego, czy wręcz doskonałego japońskiego noża to swoiste zobowiązanie. Nóż będzie wymagał specjalistycznego sprzętu, czyli kamieni do ostrzenia, które są, na szczęście, bardzo proste w obsłudze.
Znana, japońska marka Kasumi oferuje miłośnikom prawdziwie ostrego krojenia ceramiczny kamień o gradacji 240/1000. Ziarnistość 240 pozwoli Ci naprawić niezwykle stępione, zniszczone noże, które niemal zapomniały, co to znaczy kroić.
Z kolei gradacji 1000 będziesz potrzebował do regularnego ostrzenia noży. Ta ziarnistość poprawia geometrię ostrza i nadaje nożowi wstępną ostrość.
Jeśli skończysz ostrzenie na gradacji 1000, będziesz musiał ostrzyć nóż co kilka, czy kilkanaście dni. Jeśli chcesz, by Twój nóż trzymał bardzo długo ostrość, musisz przeszlifować go i wypolerować na kamieniach o wyższej gradacji (np. 3000/8000).
Poniżej znajdziesz film, dzięki któremu dowiesz się, jak dobrać odpowiednie kamienie do swoich japońskich noży. Dzięki drugiemu filmowi szybko i sprawnie nauczysz się ostrzyć noże na kamieniach ceramicznych. Nasz specjalista pokazuje krok po kroku, jak opanować tę sztukę.
Japońskie kamienie ceramiczne marki Kasumi są wypalane w bardzo wysokich temperaturach, które gwarantują im stosunkowo dużą wytrzymałość na ścieranie. Na tych kamieniach warto ostrzyć noże o twardości do 62 stopni HRC w skali Rockwella.
Owszem, możesz wykorzystać je do twardszych stali, ale noże mające 63, czy więcej stopni będą zbyt szybko szlifowały kamień. Stąd jego żywotność będzie wiele krótsza, a sam ekstremalnie ostry nóż nie będzie tak doskonale wypolerowany jak wtedy, gdy użyjesz kamienia syntetycznego, np. marki Zwilling.
Ceramiczne ostrzałki Kasumi moczy się przed użyciem przez 7-10 minut w zimnej wodzie. W trakcie namaczania z kamienia będą wydobywać się pęcherzyki powietrza, co jest naturalne.
Nóż ustaw pod kątem 11-13 stopni. Jak to zrobić? Połóż nóż na kamieniu Kasumi i wsuń pod jego grzbiet czubek małego palca. W ten sposób zyskasz optymalny kąt ostrzenia. Ostrząc, wykorzystuj całą powierzchnię kamienia, wodząc nożem od siebie i do siebie.
W trakcie ostrzenia od czasu do czasu polewaj kamień wodą, by nie przegrzać ostrza. Więcej przeczytasz TUTAJ.
KASUMI
Sumikama Cutlery MFG. CO. LTD.
383-1 Hidase
501-3911 Seki, Gifu Prefecture
Japonia
http://sumikama.co.jp/
[email protected]
TOMGAST TOMGAST Sp. z o.o.
Beskidzka 123/125
91-610 Łódź
Tel.: +48 42 674 85 87
[email protected]
https://tomgast.pl/
Ceramiczne i syntetyczne ostrzałki do japońskich noży to niezawodne narzędzia, które pomagają utrzymać ostrza w doskonałej kondycji. Dzięki wysokiej jakości materiałom są trwałe, skuteczne i łatwe w użytkowaniu. Kilka prostych metod pielęgnacji, takich jak regularne czyszczenie pod bieżącą wodą oraz unikanie upadków i ekstremalnych temperatur, pozwoli cieszyć się ich funkcjonalnością przez długie lata. O prostych zasadach używania ostrzałek możesz przeczytać w dołączonym pliku .pdf.
Dokument PDF, który możesz pobrać został sporządzony w celu spełnienia wymogów dyrektywy GPSR (General Product Safety Regulation) i ma na celu informowanie Klientów sklepu internetowego PrestiżowaKuchnia.pl o potencjalnych zagrożeniach związanych z użytkowaniem japońskich ostrzałek do noży - ceramicznych i syntetycznych. Celem tego dokumentu jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom poprzez jasne i zrozumiałe przedstawienie zagrożeń oraz sposobów ich minimalizacji.