WBB - Orientalny nóż Santoku, 18 cm, 61 warstw damasceńskiej stali R2, Takeshi Saji

2799
Zapytaj o dostępność
Dostawa gratis
Każda paczka jest ubezpieczona
Towar wysyłamy kurierem
Każda wysyłka gratis
14 dni na zwrot towaru

Krojenie ekstremalnie ostrym japońskim nożem, którego twardość wynosi 63 stopnie HRC w skali Rockwella, to prawdziwe przeżycie. Taki nóż zdaje się zaginać prawa fizyki. Masz wrażenie, że kroi sam, bez Twojego udziału.

Wyobraź sobie, jakiego talentu, kunsztu i niezwykłego doświadczenia trzeba, by tak zahartować stal. Kute ręcznie w iście spartańskich warunkach ortodoksyjne japońskie noże o takiej twardości do dziś stanowią wyzwanie dla wielu mistrzów rzemiosła. Jednym z tych, którzy rzucili wyzwanie materii, jest człowiek-legenda - Mistrz Takeshi Saji. Świadomie określiliśmy go Mistrzem przez duże M, gdyż należy do istniejącego od ponad 7 wieków koncernu Echizen, który zrzesza najlepszych z najlepszych  rzemieślników. Dodatkowo, ten niezwykle twórczy kowal z miasta Takefu w prefekturze Fukui został uhonorowany w 1992 roku przez Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu tytułem Dentoukougeishi, czyli Mistrza Tradycyjnego Rzemiosła.

Jeśli w Twojej kuchni zagoszczą damasceńskie, 61-warstwowe noże kute, ze stali R2, z linii WBB, masz pewność, że przyjdzie Ci kroić ostrzami, które kryją w sobie kawał historii japońskiego kowalstwa. I - co istotne, te noże zyskują ciągle na wartości, bo ich ilość jest ograniczona, a każdy nóż to jednorazowy majstersztyk.

Linia noży WBB (White Bull Bone) to wynik ponad 50 lat niemal alchemicznych zabiegów, doświadczeń, porażek i sukcesów w kuciu, hartowaniu i obróbce proszkowej stali R2. Mistrz Takesji Saji powołał do istnienia noże z duszą. Te noże zachowują, co niezwykłe, perfekcyjną ostrość, przez minimum, 12-16 tygodni. Musisz tylko wiedzieć, że do ostrzenia tych wyjątkowych noży posłużą Ci kamienie ceramiczne (jeśli będziesz mieć 1 lub 2 noże z serii WBB), lub wiele trwalsze kamienie syntetyczne (jeśli noży będzie więcej). Pamiętaj również, by kroić na deskach z dobrze wysezonowanego drewna, czy specjalnych, japońskich deskach syntetycznych.

Niezwykły, lekko rozmyty damasceński dziwer tworzy malownicze połączenie z rękojeścią z jasnej, byczej kości. Noże Santoku z tej linii kojarzą się z prawdziwymi nożami myśliwskimi. Jest w nich sporo dzikości, mocy i nieujarzmionego piękna.

Orientalny nóż Santoku służy, nade wszystko, do siekania warzyw i owoców. Przyda się też do cięcia delikatnego mięsa i ryb. To drugie, po nożu kucharza, ostrze, które może zagościć w kuchni miłośnika prawdziwego krojenia.

Nóż WBB mistrza Takeshi Saji
w skrócie

 

 • noże dla bardzo wymagających koneserów japońskich ostrzy
 • damasceński wzór tworzy 61 warstw ciemnej i jasnej stali R2
 • twardość stali - 63 stopnie HRC w skali Rockwella
 • rękojeść z białej byczej kości
 • klasa ostrości - ekstremalna (9/10 punktów wg naszych kryteriów doboru noży)

Materiał

 • rdzeń - stal R2
 • ostrze - 60 warstw jasnej i ciemnej, niepolerowanej stali R2
 • rękojeść - biała bycza kość

Wymiary

 • długość ostrza - 18 cm

Przeznaczenie noża Santoku
z kolekcji WBB Takeshi Saji

NÓŻ DO SZATKOWANIA
WARZYW I OWOCÓW

NÓŻ DO KROJENIA
WARZYW KUCHNI
ORIENTALNEJ

NÓŻ DO
SIEKANIA ZIÓŁ

NÓŻ DO SZATKOWANIA
TWARDYCH, DUŻYCH WARZYW

NÓŻ DO KROJENIA
MIĘSA W KOSTKĘ

NÓŻ DO KROJENIA MIĘSA
W PASKI NA GULASZE,
POTRAWY ORIENTALNE

Produkty z tej samej serii

Obejrzyj wszystkie produkty z serii

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

 

Poniżej znajdziesz sporo ważnych informacji. Sprawdzamy i testujemy sprzęt, więc wiemy o nim naprawdę wiele. Chętnie dzielimy się wiedzą, pasją i doświadczeniami.

 • proces kucia wielowarstwowej stali R2 jest niezwykle trudny, a jeśli dodatkowo chce się zyskać damasceński dziwer na ostrzach, trzeba wykazać się nie byle jakim doświadczeniem i cierpliwością
 • mistrz Takeshi Saji, uznawany na jednego z najbardziej twórczych, tradycyjnych japońskich kowali, stworzył autorską metodę kucia stali R2
 • połączenie niepolerowanych, jasnych i ciemnych warstw stali dało w efekcie niezwykle oryginalne i dzikie ostrza serii noży WBB
 • noże mają twardość na poziomie 63 stopni HRC w skali Rockwella

 • mistrz Takeshi Saji słynie z tego, że zdobi swoje kute noże ciekawymi rękojeściami
 • w przypadku linii WBB zastosował ręcznie pasowaną i zdobioną białą byczą kość
 • warto powiedzieć, każdy nóż z tej serii jest odmienny, bo rękojeści różnią się wzorem i wybarwieniem

 

Kilka porad specjalisty,
jak ostrzyć noże z serii WBB
mistrza kowalstwa Takeshi Saji

TAKESHI SAJI I EKSTREMALNIE OSTRA STAL R2

Wysokowęglową stalą R2 zajmuje się w Japonii niewielu kowali. Trudno ją kuć i hartować, bo jest to stal proszkowa o bardzo dużej zawartości węgla. Tylko najwięksi i najbardziej zaawansowani w sztuce kowalskiej mistrzowie potrafią stworzyć z niej ekstremalnie ostre noże. Tę stal musisz ostrzyć na kamieniach syntetycznych (ceramika sprawdzi się tylko wtedy, gdy będziesz miał 1-2 noże).

Kamienie syntetyczne służą nożom o wyjątkowo wysokiej twardości stali. W przypadku linii WBB mówimy o aż 63 stopniach HRC w skali Rockwella. Profesjonalne ostrzałki syntetyczne nie tylko wydłużają żywotność noży, ale pozwalają też wiele łatwiej je naostrzyć i wypolerować, niż klasyczna ceramika. Twoje noże z linii WBB będą dzięki nim ostre przez, minimum, 12-16 tygodni.

 

Jak ostrzyć
japońskie noże?
Obejrzyj nasz poradnik!

 • Każdy, absolutnie każdy, jest w stanie nauczyć się ostrzenia japońskich noży. Wiemy to na pewno! Ta sztuka wymaga tylko nieco wprawy. Możesz poćwiczyć na jakimś starym nożu.
 • Obejrzyj nasz film, a szybko stanie się jasne, co robić, by dobrze naostrzyć nóż.
 • W filmie pokazujemy ostrzenie japońskiego noża na kamieniu ceramicznym. Na kamieniach syntetycznych ostrzy się analogicznie. Jedyna różnica - nie trzeba ich moczyć przed ostrzeniem, a jedynie co jakiś czas polewać wodą, by były przez cały czas mokre.

Naucz się używać, konserwować
i przechowywać japońskie noże WBB
mistrza Takeshi Saji

OSTRZ NA KAMIENIACH
CERAMICZNYCH LUB
SYNTETYCZNYCH

KRÓJ NA DESKACH
Z DREWNA

PRZECHOWUJ NA
LISTWACH LUB PULPITACH
MAGNETYCZNYCH

NIE KRÓJ MIĘSA
Z KOŚCIĄ

NIE KRÓJ
MROŻONEK

NIE MYJ
W ZMYWARCE

 • noże ze stali R2 ostrz na kamieniach ceramicznych (jeśli masz 1 lub 2 noże) lub syntetycznych (gdy noży jest więcej)
 • ostrz na gradacji 1000 i 3000; poleruj nóż na gradacji 8000
 • krój na deskach z wysezonowanego drewna lub japońskich deskach syntetycznych, który nie stępią mistrzowskich noży
 • mistrzowskie noże WBB trzymaj na pulpitach i magnetycznych listwach, nie wkładaj ich do szuflady
 • nie krój nimi mięsa z kością, kości, mrożonek, nie podważaj pokrywek słoików, nie otwieraj puszek
 • noże WBB myj ręcznie, nigdy w zmywarce

Dopasuj odpowiednie akcesoria
do noża Santoku
z linii WBB Takeshi Saji