Niemieckie patelnie ceramiczne z powłoką Ceraforce Ultra

Patelnia z powłoką ceramiczną, która ma właściwości nieprzywierające, to sprzęt od lat popularyzowany przez niemiecki koncern Zwilling. Choć ta technologia powstała już spory czas temu, bo na początku XXI wieku, do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością. Przemawia za nią twardość ceramiki, której nadano właściwości nieprzywierające. Tego typu hybrydowe powłoki non-stick znajdziesz w patelniach Sol. Na tego typu patelniach możesz smażyć w temperaturze do 200 stopni Celsjusza. Wyższa nie gwarantuje nieprzywieralności. Musisz wiedzieć, że patelnia z powłoką ceramiczną ma swoje ograniczenia, o których piszemy poniżej.

Na dole strony szukaj filmów o patelniach ceramicznych.

Dlaczego patelnia nieprzywierająca może zacząć przywierać?

Musisz wiedzieć, że idea nieprzywierających patelni ceramicznych zakłada, w pierwszej kolejności, ich niezwykłą trwałość i odporność na ścieranie. Nieprzywieralność to drugi, ale nieco mniej istotny element. Dlaczego mniej istotny? Bo ceramika, stosowana, m.in., przez niemiecki koncern Zwilling, ma właściwości nieprzywierające tylko w pewnym zakresie temperatur. Taka jest właściwość twardych, hybrydowych powłok non-stick patelni ceramicznych. Do pewnego etapu nic nie przywiera do ich dna, ale kiedy przekroczysz graniczną temperaturę 200 stopni, musisz dodać więcej tłuszczu. Inaczej smażone produkty zaczną lekko przywierać do powłoki ceramicznej.

Dlatego na tych patelniach idealnie smaży się, w kolejności – warzywa, mięsa, ryby, a na końcu jajecznicę, jajka sadzone, naleśniki, czy omlety. O tym piszemy w naszych artykułach w sklepie.

Powłoka Ceraforce Ultra

Opatentowana przez markę Zwilling ceramiczna powłoka nieprzywierająca, Ceraforce Ultra, ma grafitowo-niebieską barwę. Patelnie z powłoką ceramiczną Ceraforce Ultra są całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Mają 2 certyfikaty bezpieczeństwa - PTFE i PFOA Free. Czyli nie ma w nich żadnych pochodnych teflonu oraz kwasów perfluorooktanowych. Zbadano, że tego typu powłoki nie wydzielają w trakcie smażenia, duszenia, czy pieczenia lub zapiekania żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Warto wiedzieć, że ceramiczne patelnie, niezależnie od ich konstrukcji, rozgrzewają się bardzo szybko i długo zachowują ciepło, stąd warto używać ich na mniejszej mocy palnika. Do smażenia używaj dobrej jakości olejów wysokotemperaturowych. Świetnie sprawdzi się tu też pirometr, który podpowie Ci, jaką temperaturę osiągnęła patelnia i czy już możesz sprawnie na niej smażyć dany typ potrawy. O pirometrze piszemy sporo w naszych artykułach dotyczących smażenia.

 

Zwilling szczyci się swoimi nieprzywierającym patelniami z powłoką Ceraforce Ultra

Średnica patelni, czyli o co naprawdę chodzi?

Jak dobrać rozmiar patelni do ilości smażonych porcji?