Lata testów wszelkiego typu patelni utwierdziły mnie w przekonaniu, że jednym z doskonalszych materiałów, który powinien gościć w kuchni kochający gotować, jest żeliwo. Najbardziej funkcjonalne i wielozadaniowe okazują się, wg mnie, być francuskie, żeliwne patelnie z powłokami nieprzywierającymi słynnej marki Staub.

 

Spis treści:

  1. 1. Dlaczego trzeba wygrzać żeliwną patelnię
  2. 2. Kilka porad, jak wygrzać patelnię z żeliwa
  3. 3. Nie przegrzej patelni
  4. 4. Jak zdrowo smażyć na żeliwnych patelniach

 

Cenię tego francuskiego producenta za to, że od lat zmienia spojrzenie na używanie patelni żeliwnej. Staub zakłada, że smażenie to jedna z wielu możliwości wykorzystania doskonałej jakości żeliwa. Fenomenalnym jest, że Staub ma do czynienia z zawodowymi kucharzami, którzy testują jego produkty od lat 70-tych XX wieku w najsłynniejszych restauracjach świata. Dzięki temu żeliwne patelnie Staub, współtworzone ze sławami świata kulinariów, trafiają też do domowych kuchni.

 

Dlaczego trzeba wygrzać żeliwną patelnię

Okazuje się, że w wielu polskich domach smażenie jest nadal niezwykle popularne, stąd kilka rad, jak dobrze przygotować żeliwną patelnię do smażenia. Żeliwo musi się wygrzać, czyli dostosować do kuchenki i piekarnika (o ile nie ma drewnianych uchwytów, wtedy piekarnik odpada). Dopiero wygrzane żeliwo, czyli takie, które naprężyło i rozprężyło się kilka razy, będzie doskonale akumulowało i dystrybuowało ciepło. Na dodatek – po wygrzaniu powłoka nieprzywierająca żeliwnej patelni Staub będzie wymagała mniejszego zapotrzebowania na tłuszcz, a sama będzie zyskiwać coraz lepsze właściwości nieprzywierające.

Gdybyśmy nie wygrzali patelni żeliwnej i przy pierwszym smażeniu położyli na niej zamarynowane wcześniej mięso, czy doprawili je gruboziarnistymi przyprawami, wszystko do niej przywrze.

 

Kilka porad, jak wygrzać patelnię z żeliwa

Przez pierwsze kilka razy warto smażyć mięsa, czy ryby z mniejszą ilością przypraw. Nim żeliwna patelnia Staub nie oswoi się z kuchenką, będzie wymagała też nieco większej ilości tłuszczu. Warto stosować tłuszcze wysokotemperaturowe.

Patelnię bez drewnianych uchwytów warto wstawić do piekarnika i 2-3 razy przyrządzić w niej zapiekankę, pieczone udka z kurczaka, czy coś, na co przyjdzie nam ochota. W piekarniku żeliwna patelnia wygrzeje się wiele szybciej. Nie należy wstawiać jej tam pustej, niech od razu pracuje nad pysznym obiadem.

Im starsza żeliwna patelnia Staub, tym tłuszczu potrzeba mniej, a smaży się szybciej i sprawniej. Kiedy patelnia z żeliwa się wygrzeje – nie ma dla niej ograniczeń. Przygotuje wszystko, co sobie zażyczysz.

A jeśli nawet uda Ci się coś nadmiernie skarmelizować, czy zredukować, odmoczysz żeliwną patelnię Staub w ciągu kilku minut. Wystarczy ciepła woda i nieco płynu do naczyń.

 

 

Nie przegrzej patelni

Niezależnie od tego, czy będziesz wygrzewać patelnię na kuchence, czy w piekarniku, musisz pamiętać, by jej nie przegrzać. Chodzi o to, by nie serwować jej zbyt drastycznych temperatur, nie rozgrzewać jej, np., 10 minut na maksimum mocy palnika. Efekt takich działań może być opłakany. Patelnia żeliwna Staub może się przegrzać, powłoka się zniszczy i zacznie przypalać. W najgorszym razie przegrzana patelnia pęknie, bo żeliwo się za mocno napręży. O tym, jak rozgrzewać patelnie piszę w artykule, do którego link znajdziesz poniżej.

 

Jak zdrowo smażyć na żeliwnych patelniach

Stworzyłem specjalny artykuł, prezentujący ogólne zasady racjonalnego, rozsądnego i nade wszystko zdrowego smażenia. Dostają go wraz z każdą, także żeliwną, patelnią Klienci naszego sklepu, do których wysyłamy sprzęt.

Te ogólne reguły smażenia dotyczą tak samo patelni z żeliwa, jak i patelni innych, testowanych przeze mnie marek.

 

 

 

Zdjęcia: DepositPhotos