Japońskie noże Kasumi - niezależnie od tego, czy to linia Damascus, VG-10 PRO, czy Hammered (H.M.) - to fenomen w świecie noży. Ich funkcjonalność polega na tym, że skorzysta z nich każdy gotujący. I nastolatek, uczący się gotowania, pokocha je za nienarzucającą się osobowość. Te noże staną się jego przewodnikiem po świecie krojenia. Rozkocha się w nich też mający już spore doświadczenie pasjonat gotowania i profesjonalny kucharz, który stworzy z noży Kasumi ukochany zestaw na całe lata.

Czyli na wstępie można już powiedzieć, że Kasumi to marka dla każdego, kto wymaga od noża świetnej ostrości, doskonałego wykonania i trwałości na całe lata.

 

Kuchenne woły robocze

Sformułowanie "wół roboczy" ma, w odniesieniu do japońskich noży Kasumi, jak najbardziej pozytywny wydźwięk. Te noże wymagają od użytkownika bardzo niewiele, a dają z siebie wszystko. Wystarczy je od czasu do czasu ostrzyć na dobrych kamieniach i można na całe dekady, czy wręcz na całe życie, zapomnieć o kupowaniu innych japońskich noży.

 

 

Ostrzenie noży Kasumi

Tu trzeba dobrać typy ostrzałek do danej linii. I tak podstawowe serie, czyli Kasumi Damascus, 32-warstwowe noże oraz linia noży młotkowanych - Hammered (H.M.), pozwalają ostrzyć się na tańszych kamieniach ceramicznych. Z kolei wyższa linia - VG-10 PRO - powinna być ostrzone na kamieniach syntetycznych, dzięki czemu zyska wyśmienitą ostrość. Za sprawą kamieni syntetycznych (można je użyć do również ostrzenia noży z dwóch niższych linii) noże Kasumi ostrzy się nawet raz na kilka miesięcy.

 

Rozwojowe noże

Te pozornie niepozorne, w stosunku do klasycznych, często bardzo wyszukanych noży japońskich, ostrza Kasumi mają tę wielką zaletę, że ich linie są niezwykle szerokie. Są dodatkowo przepięknie wykonane i wykończone w najdrobniejszym szczególe, a ich kształty zbliżono do tradycyjnych noży europejskich.

Dlatego, jeśli ktoś zamierza poważnie zająć się gotowaniem, może raz na jakiś czas dobierać sobie inny, bardziej specjalistyczny model ostrza z oferty Kasumi. Wszystko zależy od kształcenia i rozwijania kulinarnych talentów.

 

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu technik, technologii kulinarnych, pasjonat japońskich noży

Zdjęcia: Kasumi