Japońskie, składane, kieszonkowe noże typu folder, kuźni Mcusta znane są z wysokiej bardzo jakości i precyzyjnego wykonania. Do tego dochodzi perfekcyjnie ostra wysokowęglowa stal, która bardzo długo trzyma ostrość. Niezwykłym jest, jak dużo pracy i pasji rzemieślników składa się na taki mały, bądź, co bądź nożyk. Te ręcznie składane przez specjalistów marki Mcusta majstersztyki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby służyły przez lata.

Liczymy, że sam kontakt z tak niezwykłymi japońskimi dziełami kuźni Mcusta wyzwoli potrzebę pieczołowitego dbania o nie.

 

Spis treści:

  1. 1. Do czego posłuży Ci nóż typu folder
  2. 2. Do czego nie możesz używać noża typu folder
  3. 3. Na czym ostrzyć japońskie noże folder
  4. 4. Jak czyścić i konserwować foldery
  5. 5. Nieco wskazówek na koniec

 

Do czego posłuży Ci nóż typu folder

Noże typu folder przeznaczone są dla miłośników biwaków i pieszych wędrówek. Nadają się do krojenia owoców, warzyw, wędlin, niewielkich kawałków mięsa bez kości. Folder pozwoli Ci zaostrzyć patyk, na który nadziejesz kiełbasę, by upiec ją nad ogniskiem.

Foldery znajdują swoich miłośników wśród wędkarzy, modelarzy, majsterkowiczów i wszelkich gadżeciarzy, którzy widząc tak genialnie wyglądający nóż, po prostu muszą go mieć. Mieć, niezależnie od tego, czy będą go mogli tylko mieć i podziwiać, czy też od czasu do czasu rozcinać nim koperty z korespondencją.

Foldery lubią kamerę, a kamera lubi foldery. Chętnie sięgają po nie Youtuberzy, twórcy kanałów prezentujący na wizji unboxing najróżniejszego sprzętu.

Co ciekawe, po foldery sięgają często i panie, które lubią robótki ręczne i szycie.

Ten nóż, choć malutki, ma bardzo dużo zastosowań.

 

 

Do czego nie możesz używać noża typu folder

Musisz pamiętać, że foldery Mcusta nie są nożami myśliwskimi, bushcraftowymi ani taktycznymi.

Dlatego nie używaj ich do ciężkich prac, typu rąbanie drewna, cięcie gałęzi, palików na szałas, czy do otwierania konserw. Tymi nożami nie kroi się metalu, stalowych linek, czy innych twardych materiałów. Japońska stal, używana w ten sposób, może się łatwo uszkodzić, co, niestety, nie podlega gwarancji.

Noże typu folder marki Mcusta nie służą do miotania i rzucania, by wbiły się w tarczę, czy pień drzewa.

O ile klasyczne foldery są bliższe brutalnemu światu outdoorowców, o tyle japońskie foldery to takie (bez obrazy Mcusto!) „pieski pokojowe”. Nożyki bardziej gentelmańskie, niż „okopowo-wojskowe”. Niemniej, nie odejmuje im to ani mocy, ani olbrzymiego uroku.

 

Na czym ostrzyć japońskie noże folder

Japońskie foldery ostrz na kamieniach ceramicznych lub syntetycznych o odpowiedniej gradacji. Kamienie dobrał nasz specjalista. Znajdziesz je przy każdym produkcie.

Z racji specyficznego kształtu ostrza noże foldery możesz również ostrzyć na wysokiej jakości systemach ostrzących.

Utrzymuj stały kąt ostrzenia na poziomie nie większym niż 15 stopni.

Częstotliwość ostrzenia będzie zależała od typu stali i sposobu, w jaki wykorzystasz swój nóż. Może się zdarzyć, że będziesz go ostrzyć dość często, a może być i tak, że sięgniesz po kamienie raz na kilka lub kilkanaście miesięcy.

 

 

Jak czyścić i konserwować foldery

Japońskie noże folder musisz myć zawsze ręcznie. Unikaj zmywarki, bo zniszczysz i ostrze i okładzinę noża. Mocne zabrudzenia usuwaj ciepłą wodą z dodatkiem mydła w płynie lub płynu do naczyń. Możesz użyć do tego celu delikatnej, miękkiej szczoteczki do zębów.

Raz na kilka tygodni, po umyciu i osuszeniu noża, przetrzyj klingę olejkiem kameliowym lub pozostaw ją na kilka minut pokrytą cienką warstwą oleju jadalnego. Zmyj olej, wysusz ostrze. Proces ten zapobiega korozji i pomaga utrzymać nóż w dobrej kondycji.

Jeśli zauważysz, że w okolicy mechanizmu blokującego nóż zbiorą się zanieczyszczenia, użyj sprężonego powietrza lub suszarki.

Klej, czy żywicę możesz usunąć z ostrza rozpuszczalnikiem. Pamiętaj jednak, żeby po takim zabiegu bardzo dokładnie umyć i wysuszyć nóż.

I jeszcze kwestia przechowywania - trzymaj nóż w suchym, bezpiecznym miejscu. Unikaj wilgoci.

 

Nieco wskazówek na koniec

Nie próbuj samodzielnie rozkręcać noża. Możesz w ten sposób uszkodzić mechanizm i, co istotne, stracić gwarancję.

Uważaj, gdy rozkładasz i składasz nóż. Stale, z których Mcusta wykonuje swoje foldery, są wściekle ostre.

 

Te wyjątkowe, prawdziwe majstersztyki sztuki rzemieślniczej, japońskie noże folder, kuźni Mcusta, dobrze traktowane, będą cieszyły Cię przez całe dekady. Okażą się być prawdziwymi, a nieodłącznymi towarzyszami. Ci, którzy już mają je w swojej kolekcji twierdzą, że niemal się z nimi nie rozstają.

 

 

Zdjęcia: Grupa Nas Troje