Jeśli pamiętasz żeliwne garnki, czy patelnie z kuchni dziadków lub pradziadków, masz pewnie przed oczyma obraz nieco okopconych, wyglądających na stare, topornych naczyń. Faktycznie, niegdysiejsze żeliwo było mało estetyczne, bo liczyła się jego genialna funkcjonalność i moc. Dodatkowo - dawne kuchnie, często węglowe, nie były piękne, bo też nie tego od nich oczekiwano. Samo pomieszczenie, w którym gotowali nasi przodkowie, bywało zadymione, dość smutne i ponure.

 

Spis treści:

  1. 1. Eleganckie żeliwne naczynia marki Staub
  2. 2. Żeliwne garnki Staub na każdy typ kuchenki
  3. 3. Żeliwne garnki Staub na indukcji
  4. 4. Rozmiar palnika, a średnica dna żeliwnego naczynia
  5. 5. Zacznijmy od kuchenki gazowej, elektrycznej i ceramicznej
  6. 6. Zupełnie inaczej ma się rzecz w przypadku płyty indukcyjnej

 

Szczęściem, czasy się zmieniły. Kuchnie są coraz piękniejsze, nowocześniejsze, większe, a funkcjonujące w nich kuchenki zdumiewają swoją inteligencją. Do takiej kuchni, niezależnie od jej stylu, idealnie pasuje żeliwo słynnej francuskiej marki Staub.

 

Eleganckie żeliwne naczynia marki Staub

Współczesne żeliwne garnki i patelnie francuskiego producenta, marki Staub, nie mają nic wspólnego z dawnym żeliwem. Są przepięknie wybarwione, delikatnie połyskliwe. Przy czym ich glazura nie straci barwy przez całe dekady, nie pęknie, nie odpryśnie. Naczynia z francuskiego żeliwa będą przez całe lata prawdziwą ozdobą kuchni. Dodatkowo - ozdobą niezwykle funkcjonalną, bo w tych wyposażonych w powłokę nieprzywierającą garnkach możesz gotować, smażyć, dusić, piec i zapiekać potrawy w piekarniku.

 

Żeliwne garnki Staub na każdy typ kuchenki

Fenomen francuskiego żeliwa, tworzonego w Merville przez markę Staub, polega, między innymi na tym, że te garnki i patelnie działają na dosłownie każdym typie kuchenki. Dlatego, jeśli zmienisz gaz na indukcję, nie musisz martwić się o wymianę naczyń.

Żeliwo rozgrzeje się genialnie na gazie, na kuchni elektrycznej, sensorowej, ceramicznej i, rzecz jasna, indukcji. Od lat testujemy żeliwo Staub na każdej kuchence i wiemy, że ma zjawiskową właściwość. Nawet na malutkim palniku kuchni gazowej, który z reguły stawia opór i trudno na nim coś ugotować, żeliwny, całkiem pokaźny garnek o średnicy 24-26 cm nagrzeje się i zacznie gotować. Oczywiście, trochę to potrawa, ale w tym eksperymencie nie chodziło nam o tempo, a o sprawdzenie, jak żeliwo Staub poradzi sobie z maluśkim, 8-9 cm średnicy palnikiem. Poradziło sobie świetnie.

 

Żeliwne garnki Staub na indukcji

Niezależnie od tego, jaką masz indukcję - czy najnowszej generacji, czy liczącą sobie już parę ładnych lat, słabszą, czy mocniejszą, z okrągłymi, czy kwadratowymi polami grzewczymi, żeliwo Staub na każdej z nich pokaże, co potrafi. Rozgrzeje się perfekcyjnie szybko, a samo gotowanie, smażenie, czy duszenie potrwa wiele krócej, niż gdybyś gotował w innych technologicznie naczyniach.

 

 

Rozmiar palnika, a średnica dna żeliwnego naczynia

Wielu kupujących żeliwne naczynia Staub ma wrażenie, że musi dostosowywać rozmiar dna garnka do średnicy palnika. Czyli, w potocznym rozumieniu garnek o średnicy dna 20 cm powinien trafić na palnik o bardzo zbliżonej średnicy. To nie do końca obowiązująca reguła.

 

Zacznijmy od kuchenki gazowej, elektrycznej i ceramicznej

O ile możesz używać wiele mniejszego palnika, czy pola grzewczego, a garnka o większej średnicy dna, o tyle w drugą stronę rzecz nie bardzo się sprawdzi. W tym momencie będziesz niepotrzebnie grzać ścianki i uchwyty garnków, czy patelni Staub. A to jedynie utrudni manewrowanie naczyniem, jemu samemu wcale w tempie nagrzewania i gotowania nie pomoże.

 

Zupełnie inaczej ma się rzecz w przypadku płyty indukcyjnej

Załóżmy, że Twój garnek Staub ma średnicę dna 16 cm, a pole grzewcze indukcji 20 cm. W takiej sytuacji bez najmniejszego ryzyka możesz używać garnka na większym polu. Indukcja grzeje tylko to, co „widzi” - czyli powierzchnię naczynia stykającego się z płytą. To samo tyczy się owalnych naczyń, które stawiasz na okrągłych, czy kwadratowych płytach. I w drugą stronę - nie musisz obawiać się o losy swojego okrągłego garnka Staub, jeśli masz w na kuchence podłużne, czy łączone pola grzewcze.

Jeśli z kolei masz na indukcji pole o średnicy 20 cm, a garnek o średnicy 28 cm, również możesz bez obaw używać naczynia Staub na tym właśnie polu grzewczym. Żeliwo Staub nagrzewa się tak równomiernie, że dno przekaże ciepło dalej – poza przestrzeń, z która styka się z indukcją. Ścianki żeliwnego garnka będą rozgrzane aż po same brzegi.

 

 

Zdjęcia: Staub