Japońskie noże kuźni Sakai Takayuki są tak różnorodne, jak ludzkie charaktery. Dlatego niemal każdy miłośnik wyśmienitego krojenia znajdzie tu coś dla siebie. To noże niezwykłe, bo kute przez mistrzów rzemiosła, którzy są prawdziwymi pasjonatami, by nie powiedzieć, maniakami, tego, co robią.
Z niezwykle szerokiej oferty kuźni Sakai Takayuki wybraliśmy to, co najlepsze. W naszym sklepie znajdziesz zarówno dobrze wycenione, a wyśmienicie ostre japońskie noże klasy Premium oraz takie, których cena, co tu dużo mówić, może się wydawać nieco drastyczna. Ale tak płaci się za ręcznie kute majstersztyki, czyli oryginalne noże kolekcjonerskie.
Na dole strony znajdziesz nasze filmy - koniecznie obejrzyj!
Japońska kuźnia Sakai Takayuki ma niesłychanie różnorodną ofertę. Możesz tu spotkać japońskie noże na, niemal, każdą kieszeń. Od razu zastrzeżenie, że mówimy o nożach z górnej półki, czyli o dość zasobnej kieszeni pasjonatów krojenia. Jeśli zależy Ci na nożu dla noża, w naszym sklepie najtańszych modeli tego producenta nie znajdziesz.
To, co w ofercie Sakai Takayuki klasyfikuje się jako noże całkiem przyjaźnie wycenione, to i tak są majstersztyki kowalskiego rzemiosła. Np. noże Urushi mają ręcznie malowane rękojeści. W przypadku innych marek za taki zabieg trzeba byłoby dopłacić grube pieniądze.
Spójrzmy na drugą część oferty tego niezwykle twórczego producenta. Tu znajdziesz noże drogie, bardzo drogie i wściekle drogie w kategoriach tego, co można spotkać na polskim rynku. Nóż kosztujący niemal 10 000 zł wydaje się wielu czystą formą szaleństwa i abstrakcji. Ale kuźnia Sakai Takayuki właśnie z takich noży zasłynęła.
Tyle, że w przypadku kowali marki Sakai Takayuki cena zdaje się być kwestią drugorzędną. Kowale na tyle kochają swoją pracę i szczycą się tym, co robią, że zarówno tańsze, jak i najdroższe noże wykonują z największym pietyzmem.
Kuźnia Sakai Takayuki, od której pochodzi nazwa marki noży, należy do firmy Aoki Hamono Seisakusho CO., LTD. Powstała już w zamierzchłej przeszłości, bo w roku 1946, ale świat dowiedział się o niej dopiero w 1982 roku, gdy pojawiła się na europejskich targach. Wtedy wybuchła jej prawdziwa popularność. Kuźnia Sakai Takayuki uznawana jest w Stanach Zjednoczonych i Europie jako producent niezwykle mocno kojarzony z wielowiekową tradycją kucia wyśmienitych noży.
I od tego czasu, roku 1982, ludzie poza Japonią zaczęli cieszyć się genialnymi japońskimi nożami Sakai Takayuki. Dziś marka jest na tyle popularna, że wysyła swoje noże do ponad 30 krajów całego świata. Jednak z ogromną mocą ciągle kultywuje swoją tradycję.
Kuźnia Sakai Takayuki korzysta z przeróżnych typów stali. Sięga zarówno po klasyczne w Japonii stale kowalne typu Blue #2, Shirogami #1, #2, #3, ZA-18, stal Silver #3 i inne. Każda z nich wymaga olbrzymiego kunsztu i szkolonych przed dekady umiejętności, by z brzydkiej sztaby powstało prawdziwe, krojące arcydzieło. Sakai Takayuki sięga też po dość znane typy stali, np. VG-10, czy nawet… szwedzką stal wysokowęglową. Co niezwykłe, kuty z tej ostatniej stali nóż kosztuje, bagatela, kilka tysięcy złotych.
Zwróć uwagę, jak zaawansowani są mistrzowie, którzy potrafią okiełznać kilka, czy nawet kilkanaście typów stali. Z reguły dany mistrz staje na etapie kucia noży z jednego jej typu. Czasem dwóch. A praca nad odmiennymi procesami technologicznymi różnych typów stali to dowód na wielką fachowość. To tak, jak wyśmienity lekarz, który doskonale opanował, np., 5-6 różnych specjalizacji. Ile czasu, energii, pasji i pracy trzeba włożyć w swoje zajęcie, by tak doskonale poznać jego tajniki?!
Wobec powyższego - chyba nie ma sensu oburzać się na fakt, że niektóre linie noży Sakai Takayuki są bardzo drogie. W końcu Bentley też nie kosztuje kilkunastu złotych.
W ofercie marki Sakai Takayuki znajdziesz naprawdę dużo przeróżnych ostrzy. Są tu noże, do których już dawno się przyzwyczailiśmy (klasyczny nóż Gyutoh, czyli nóż kucharza), pięknie profilowany Santoku, zadziorny nóż Bunka, noże uniwersalne, czy znana i ceniona w Polsce Yanagiba.
Z drugiej strony w naszym sklepie spotkasz też nadzwyczajne, bo ortodoksyjne, orientalne noże kuźni Sakai Takayuki - wymieńmy choćby nóż Sushikiri, noże Hamokiri, czy Takohiki oraz Takobiki. To ostrza ściśle wyspecjalizowane. Służą japońskim mistrzom kuchni do przyrządzania określonych typów potraw, czy krojenia różnych gatunków ryb lub owoców morza.
Po co komu w Polsce noże, które pokroją tylko to, co dostępne w dalekiej Japonii? Nie musisz się niczym martwić! Znaleźliśmy przeznaczenie dla każdego, nawet najbardziej dziwacznego ostrza. W naszym sklepie, przy każdym produkcie, zobaczysz ikonki, które pokażą Ci, co pokroisz tymi czasem dziwnymi w formie nożami. I mówimy tu o polskich produktach. Stąd - bez obaw. Możesz śmiało zdecydować się na najbardziej nawet szalony w formie japoński nóż, bo zawładnął Twoim sercem, a tak wykorzystasz go przy codziennym gotowaniu.
Teraz słowo o tych najbardziej klasycznych japońskich nożach kuźni Sakai Takayuki, które znajdziesz w naszym sklepie.
Tak na marginesie - choć kilka z nich pochodzi z kuchni orientalnej, tak zasiedziały się na naszym rodzimym rynku, że już nikt się ich nie boi. Więc tak samo, jak można podejrzewać, będzie niedługo z „dziwakami”, o których była mowa powyżej. Kiedyś nóż Bunka też uznawany był za ekscentryka.
To ostrze niezastąpione w niemal każdej kuchni. Służy do krojenia mięsa, ryb, czy ich filetowania. Nóż kucharza sprawnie poszatkuje warzywa, owoce, posieka zioła. Nóż szefa kuchni uznawany jest za pierwszy i najbardziej podstawowy nóż w kolekcji noży.
W Japonii nóż kucharza nazywa się Gyutoh i my też często tak właśnie go określamy. Najpopularniejsza długość noża szefa kuchni to 20-21 cm, niemniej wielu krojących preferuje i noże o długości 24 cm, czy dłuższe. Wszystko zależy, jak wysokim człowiekiem jesteś.
Co intrygujące, noże kucharza, choć tak niezwykle popularne, znajdują się tylko w niektórych seriach ostrzy kuźni Sakai Takayuki.
Nóż Santoku nazywamy z reguły drugim, po nożu kucharza, ostrzem, które powinno zagościć w kuchni. Jego specyficzne ostrze pozwala na wyśmienicie sprawnie szatkowanie i siekanie warzyw. Da się nim też kroić mięso, czy ryby. Oczywiście, z racji specyficznie formowanej klingi jest nieco bardziej ograniczony, jeśli chodzi o techniki krojenia, niż nóż kucharza. Ale - swoje potrafi.
Ostrze noża Santoku jest szerokie, czy wysokie (jak kto woli), więc ten nóż jest, co tu mówić, jednym z bardziej reprezentacyjnych. Genialnie prezentują się na nim wszelkie damasceńskie i nie tylko wzory. To nie tylko ostrze do krojenia, ale i do podziwiania.
Japoński nóż Bunka, Bano-Bunka, nazywana w Sakai Takayuki Kengatą, podobny jest nieco do ostro zakończonego tasaka. Idealnie sprawdza się przy krojeniu owoców, warzyw, a także mięs i ryb. Może dzięki swemu specyficznemu ostrzu nie stał się tak popularny, jak nóż kucharza, czy Santoku, ale wieszczymy mu wielką przyszłość. Polacy coraz częściej zwracają na niego uwagę. W wielu kuchniach powoli zastępuje Gyutoh, czy Santoku. A wygląda przy okazji popisowo!
To, z reguły, 11-15 cm ostrze wyśmienicie sprawdza się przy akcjach śniadaniowo-kolacyjnych, przy krojeniu wszystkiego, co niewielkie. Nóż uniwersalny, zwany Shotoh, nie spełni, wbrew pozorom, wielu kuchennych zadań, ale jest idealnym pomocnikiem, gdy trzeba pokroić coś niedużego. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tego poręcznego, smukłego, a bardzo przydatnego ostrza.
Długi nóż do sushi i sashimi, Yanagiba, niejedno ma imię. Znana jest też jako nóż Yanagi, Sashimi, czy Yanagi-Sashimi. Poza nadanym mu przez mistrzów japońskiego kowalstwa przeznaczeniem, Yanagiba spełni się też w polskiej kuchni jako smukły nóż do porcjowania wędlin, mięs, czy filetowanie drobiu oraz ryb. Oczywiście, nie należy się do tego przyznawać mistrzom kuźni Sakai Takayuki, bo odchorowaliby taką profanację!
Teraz kilka słów o bardzo specyficznych ostrzach tworzonych przez mistrzów kuźni Sakai Takayuki. Jak pisaliśmy, przy każdym nożu w naszym sklepie (wystarczy, że zajrzysz w szczegóły produktu), znajdziesz informacje, do czego posłuży Ci dane ostrze. Tu kilka słów o jego zasadniczym, choć czasem brzmiącym dla Europejczyka dziwnie, przeznaczeniu.
Noże Sushikiri to tradycyjne japońskie ostrze używane do krojenia sushi. Są one specjalnie zaprojektowane do precyzyjnego cięcia surowej ryby i innych składników sushi. Oto kilka informacji na temat noży Sushikiri.
Ortodoksyjne noże Sushikiri wybierają mistrzowie japońskiej sztuki sushi. Są tak ostre i wyśmienicie precyzyjne, ze za ich sprawą można kroić perfekcyjnie cienkie plasterki ryb, czy inne składniki tego wymagającego precyzji dania. To noże jednostronnie ostrzone, więc nie każdy da radę dobrze posługiwać się takim ostrzem. Ich długość wynosi od 21 do 27 cm, jednak wymagają od krojącego sporej wprawy, bo są duże, masywne oraz ciężkie.
Nóż, który wziął swoją nazwę od ryby, która wpada w jego ostre „objęcia”… ciekawa sprawa (nota bene podobnie rzecz ma się z nożem Fuguhiki, którym oprawia się ryby fugu).
To niezwykle wyglądające ostrze służy, w założeniu Japończyków, do misternego krojenia kości węgorza, którego można spotkać w wielu tradycyjnych, japońskich potrawach. Dzięki specjalistycznemu, jednostronnemu ostrzu noża Hamokiri japoński mistrz kuchni kroi węgorza, nie uszkadzając delikatnego mięsa.
Kolejne niezwykłe ostrze w ofercie kuźni Sakai Takayuki, czyli nieziemsko wyglądający nóż Kiritsuke. To kanciaste ostrze służy bardzo precyzyjnemu cięciu i filetowaniu ryb (Kiritsuke Yanagiba), czy misternemu krojeniu warzyw (Kiritsuke Usuba). Wydawać się to może karkołomnym zadaniem, bo Kiritsuke jest z reguły długi (ostrze mierzy od 24 do 30 cm), masywny i do tego jednostronnie ostrzony. Dlatego też tradycyjnie tym nożem posługują się w Japonii tylko najbardziej doświadczeni kucharze.
Wyśmienite, jednostronnie ostrzone noże Kiritsuke pozwalają zachować teksturę, aromat i smak krojonych produktów. Na tym w końcu polega istota krojenia prawdziwym, japońskim nożem.
Nóż Sakimaru wziął swoją nazwę od zaokrąglonej końcówki ostrza. Sam nóż wzorowany jest na japońskich mieczach, katanach. Te służące do precyzyjnego krojenia surowych ryb oraz sushi i sashimi ostrza wybierane są przez japońskich mistrzów z racji… designu. To dość specyficzne, jak na Japończyków, podejście do kwestii noża. Ich funkcjonalność i skuteczność jest niemal identyczna, jak noża Yanagiba, czy Takohiki, jednak Sakimaru wygląda bardzo rasowo. I dlatego zdobył sporą popularność w czasach, kiedy zawód mistrza sushi zyskiwał na prestiżu. Mistrzowie chcieli się wyróżniać też za sprawą używanego noża, nie tylko techniki krojenia.
Noże Sakimaru są bardzo ostre, z reguły jednostronnie ostrzone, by pozwolić krojącemu na zyskanie niezwykle cieniutkich plastrów rybiego mięsa. Warto wiedzieć, że niektóre noże Sakimaru mają długość aż 36 cm, więc trzeba mieć nie byle jaką wprawę, by sobie z nimi poradzić.
Noże Takobiki i Takohiki, cenione w japońskiej, tradycyjnej kuchni, wzięły swoją nazwę od ośmiornicy (tako), do której krojenia zostały stworzone. Można więc swobodnie podejrzewać, że będą średnio przydatne w polskiej kuchni, gdzie tak ekscentryczne owoce morza goszczą sporadycznie.
Takobiki i Takohiki charakteryzuje genialna ostrość, która przekłada się na niezwykłą precyzję cięcia. W przypadku krojenia delikatnego mięsa ośmiornicy, czy ryb, chodzi o to, by nóż nie niszczył delikatnych owoców morza. I znowu - sprawa niemal obca polskiej kuchni.
Oba japońskie noże, Takobiki i Takohiki, różniące się kształtem końcówki ostrza, służą również do precyzyjnego krojenia sushi i sashimi.
Ponieważ noży Sakai Takayuki jest w naszym sklepie co niemiara, tu poświęcimy każdej serii zaledwie kilka słów. Więcej o poszczególnych kolekcjach dowiesz się w opisach produktów. Szczegółowe informacje oraz pokaz noży na żywo możesz znaleźć również w naszych filmach, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy. Filmy o japońskich nożach Sakai Takayuki znajdziesz nad czytanym właśnie tekstem.
Wyjątkowe noże Homura Guren (Szkarłatny Płomień), stworzone w kuźni Sakai Takayuki, są żywym dowodem na nieśmiertelność starożytnych reguł kowalstwa. Ich surowy, klasyczny design emanuje niezwykłą siłą. Te ostrza wydają się być czasoprzestrzennym mostem łączącym teraźniejszość z przeszłością. Każdy z tych wyjątkowych noży Homura Guren jest oznaczony pieczęcią pola uprawnego, która symbolizuje niezmienną tradycję kowalstwa i sztuki wytwarzania mieczy.
Ta seria noży kuźni Sakai Takayuki wyróżnia się dwojako. 33 warstwy młotkowanej stali VG-10 tworzą połyskliwe ostrza damasceńskich noży Urushi Kokushin. Młotkowanie na ostrzu zawsze robi niezwykłe wrażenie. Takie noże wyglądają tak, jakby dopiero co wyszły spod spracowanej ręki kowala.
Ale tym, co naprawdę fascynuje w tej uroczej kolekcji noży jest dekoracja rękojeści (kokushin, od której wzięła nazwę seria noży). Oktagonalny trzonek z dębu pokrywany jest ręcznie czarnym, naturalnym lakierem Urushi, który zdobią złote kropki. Dekoracja symbolizuje styk dnia i nocy, moment, gdy łączą się ze sobą dwie podstawowe sprzeczności natury.
To gratka dla miłośników dzikich, pierwotnych, pokrywających się patyną ostrzy. Japońskie noże Iron Kurouchi, maki Sakai Takayuki, powstały z rdzewnej, okutej żelazem stali Aogami #2. Ich ostrza wyglądają, jakby wydobył je z ziemi archeolog, znawca japońskiego średniowiecza. Zielonkawo-niebiesko-szare ostrza są odmienne jedno od drugiego. Tu nie znajdziesz identycznych noży. Ot, seria dla indywidualistów.
Tu ostrza z 69 warstw stali ZA18 platerowane są specjalną stalą kobaltową. Piękny, wytworny damasceński wzór noży Ginga jest niemal hipnotyczny. Zdaje się nie mieć końca, niczym kosmiczna przestrzeń. Do tego dochodzi pierwotna w wyrazie, bardzo elegancka, oktagonalna rękojeść z drewna wenge. Całość tworzy niezwykle dostojny, klasycznie japoński nóż.
Sakai Takayuki to nie kuźnia, w której może pracować każdy. Szansa istnienia tam, to prawdziwy zaszczyt. Warto powiedzieć, że kilku mistrzów kowalstwa ma prawo wybijać na nożach własną pieczęć. To zaszczyt i przywilej, który został nadany niewielu japońskim kowalom.
Poznanie wszelkich tajników sztuki, co trwa dekadami, to dopiero wstęp do całego procesu stawania się prawdziwym Mistrzem. Ktoś taki, kto jest w Japonii mistrzem nad mistrzami (Dentoukougeishi – co oznacza dosłownie mistrza tradycyjnego rzemiosła) musi, co nadzwyczajne, urodzić się w prefekturze, która od wieków słynie z kucia noży i mieczy! Wydawałoby się, że to dziwne założenie. Ale Japończycy zakładają, że tylko taki ktoś może całym sobą kultywować i reprezentować tradycyjne rzemiosło, jeśli ma je, niejako „we krwi”.
Nie przyjechał z innej prefektury, czy miasta, nie asymilował się. I nie ma tu znaczenia, że wybitny specjalista w dziedzinie kowalstwa urodził się, np. w Tokio, a potrafi tyle, co kilku mistrzów razem wziętych. Sorry! Mistrzem nad mistrzami nie zostanie. Może dojść tylko do etapu mistrza kowalstwa. A to już nie to samo.
Druga kwestia, osiągnięcie poziomu Dentoukougeishi łączy się ze zdaniem bardzo trudnego, rządowego egzaminu. Rząd Japonii uznaje takiego człowieka za godnego kultywowania wielowiekowej tradycji rzemieślniczej. I warto dodać, że trzeba jeszcze przejść nieludzko karkołomną drogę, by do tego dotrzeć. Dlatego wielu mistrzów kowalstwa rezygnuje z tego przywileju, wiedząc, co ich czeka.
Co niezwykłe, kuźnia Sakai Takayuki może pochwalić się obecnością jednego Dentoukougeishi – to Mitsuo Yamatsuka. Jeśli zetkniesz się kiedyś z nożami, które wiążą się z jego nazwiskiem, będziesz już wiedział, z czym masz do czynienia.
Teraz rozumiesz, dlaczego twierdzimy, że noże kuźni Sakai Takayuki to ostrza nadzwyczajne. Mówienie o nich bez szacunku, czy krojenie nimi bez odpowiedniego zaangażowania, to prawdziwa profanacja.
Kowale marki Sakai Takayuki w bardzo specyficzny sposób pojmują pojęcie mistrzostwa. U nich działa to tak, jak w przypadku wybitnych sportowców, którzy ciągle i ciągle poprawiają sami siebie i pobijają swoje rekordy. To świadczy, wg nas, o prawdziwym mistrzostwie i pasji. O kochaniu tego, co się robi i czemu oddało się całe swoje życie.
Ci ludzie faktycznie pracują po 40, 50 i więcej lat w swoim zawodzie. A warto powiedzieć, że jest to piekielnie ciężkie i straszliwie mozolne zajęcie. Sakai Takayuki tworzy filmy o całej ideologii kucia noży. I można tam zobaczyć niemłodych już mistrzów, którzy z taką pieczołowitością biorą do ręki kawałek stali, jakby robili to po raz pierwszy i czuli, że robią coś nadzwyczajnego. Na ich twarzach można zobaczyć nadzwyczajne skupienie, nie znudzenie, czy rutynę, która powinna towarzyszyć mechanicznie już wykonywanym działaniom. Bo w końcu powtarzali je już nieskończoną ilość razy. Widać, że tych ludzi napędza prawdziwa pasja, która ma w sobie coś mistycznego.
Sakai Takayuki słynie z tego, że kultywuje u siebie prawdziwą misję. To pewien manifest, w który wierzą wszyscy pracujący tam kowale, czy mistrzowie ostrzenia, ludzie pracujący nad rękojeściami, czy grawerujący na nożach japońskie znaki lub odbijający pieczęcie. Manifest sprowadza się, pokrótce rzecz ujmując, do wielkiej fascynacji tradycją kucia noży i samej ich istoty.
Dla mistrzów nóż nie jest tzw. narzędziem do krojenia. Japoński nóż to historia. To zobowiązanie do idealnego wykonywania swojej pracy. Każdy nóż musi być perfekcyjny. Bez skazy. Bo trafi w ręce konkretnego człowieka i ma mu służyć najlepiej, jak tylko się da przez całe dekady.
Dlatego, możesz poczuć się naprawdę wyróżniony, gdy w Twojej kuchni zagości któryś z ręcznie kutych noży słynnej marki Sakai Takayuki.