Każda japońska kuźnia tworzy noże, które są dla niej jakoś charakterystyczne. Można by, w sumie, dziwić się temu, bo nóż jest zasadniczo bardzo prosty w swojej konstrukcji. Ma ostrze i rękojeść, więc pola do fantazji, teoretycznie, nie pozostaje tu wiele. A jednak… Tym razem zaprosimy Cię do przeczytania tekstu o różnicach i podobieństwach między dziwacznymi bliźniakami - seriami japońskich noży Black i Twisted Octagon kuźni Suncraft.

 

Spis treści:

  1. 1. Dwa różne oblicza tej samej stali noży Suncraft
  2. 2. Co różni japońskie bliźniaki marki Suncraft?
  3. 3. Dwa różne oblicza rękojeści japońskich noży powstałych z tego samego materiału
  4. 4. Japońskie noże Suncraft - dla laika, czy profesjonalisty?

 

Dwa różne oblicza tej samej stali noży Suncraft

Spójrz na noże z kolekcji Black i Twisted Octagon. Są tak od siebie różne, że sprawiają wrażenie, jakby wykuły je dwie kuźnie, a ich stylistykę obmyślili zupełnie odmienni kowale. Dodatkowo - wielu ma wrażenie, że obie linie dzieli olbrzymia przestrzeń cenowa. Seria Black sprawia wrażenie wiele droższej, niż Twisted Octagon, bo kojarzy się od razu z najbardziej ortodoksyjnymi kolekcjami japońskich noży ręcznie kutych przez największych mistrzów.

A tu zaskoczenie i to od razu niejedno. Stal ostrzy i jej twardość w obu seriach Black i Twisted Octagon marki Suncraft jest identyczna. Rdzeń powstał ze stali VG-10, którą ulubiła sobie japońska kuźnia, a zewnętrzne 32 warstwy z wysokowęglowej, damasceńskiej stali. Twardość obu linii wynosi +/- 60 stopni HRC w skali Rockwella. Noże są identycznie ostre, będą tak samo długo trzymały ostrość, choć nigdy byś ich o to nie podejrzewał.

I, obie serie, wycenione są bardzo podobnie. Od razu trzeba powiedzieć, że kosztują niezwykle przyzwoite pieniądze jak na to, co potrafią i jak wyglądają. Bo, wg naszego krytycznego oka, są naprawdę przepiękne. Gdyby kosztowały nawet i dwa razy więcej, wcale nie uznalibyśmy ich za zbyt drogie. Więc - pełnia szczęścia, że producent z ceną nie szaleje.

 

Co różni japońskie bliźniaki marki Suncraft?

Kowale marki Suncraft są twórczy i pomysłowi, gdyż z tego samego materiału potrafią wykonać kompletnie różne od siebie noże. (Tak na boku - rzuć jeszcze okiem na kolekcję noży Senzo Classic, czy Senzo Universal. Stale są tu takie same, twardość identyczna, wielowarstwowość taka sama jak u opisywanych bliźniaków, ale nikomu nie przyszłoby do głowy twierdzić, że to niemal czworaczki, choć każdy jest inny. Oto, jak doskonale marka Suncratf radzi sobie z jedną stalą, którą przybiera w przeróżne szaty.)

Wracając do kolekcji zwariowanych bliźniaków, czyli noży Black i Twisted Octagon marki Suncraft - w serii Black, jak sugeruje sama jej nazwa, mamy czernioną stal VG-10, seria Twisted Octagon ma klasyczną, jasną stal.

Odmienna jest też w kolorystyce i kształcie ich rękojeść, o czym poniżej.

 

 

Dwa różne oblicza rękojeści japońskich noży powstałych z tego samego materiału

I kolejne zaskoczenie - wyobraź sobie, że rękojeści 33-warstwowych japońskich noży Black i Twisted Octagon marki Suncraft powstały z drewna pakka. Warto wiedzieć, że drewno pakka tworzy się z różnych gatunków drewna łączonego z żywicami. Suncraft wykorzystuje brzozę lub klon.

I tu znowu urocze, wizualne „niedopowiedzenie”, bo rękojeści serii Black wyglądają tak, jakby powstały z hebanu, a biały element dekoracyjny przypomina naturalną kość. Nota bene - takie zestawienie (heban + kość) straszliwie podnosi cenę mistrzowskiego, japońskiego noża.

Pewnie Twoją uwagę zwrócił niezwykły kształt rękojeści noży Twisted Octagon marki Suncraft. Z bardzo charakterystycznego oktagonu, często spotykanego wśród rękojeści japońskich noży, producent zrobił coś nietypowego. Trzonki serii Twisted Octagon sprawiają wrażenie, jakby wpadły w wirówkę, albo miały krótki kontakt z tornadem. Są wykręcone. Jednak, co specyficzne, a czego się wielu obawia, trzyma się je w dłoni wręcz doskonale wygodnie. Bo, w przypadku kuźni Suncraft, nie ma przypadków… Tu każdy element ma być niezwykle funkcjonalny. I przy okazji piękny.

 

 

Japońskie noże Suncraft - dla laika, czy profesjonalisty?

Obie grupy krojących będą niezwykle zadowolone z noży zarówno Black, jak i Twisted Octagon marki Suncraft. Doskonała ostrość, porywająca estetyka, której próżno czasem szukać w wiele droższych liniach innych japońskich producentów i doskonała cena, która nieco oszałamia (na plus) znawców tematu - to wszystko sprawia, że po noże Suncraft można sięgnąć w ciemno.

Dla laika, początkującego w świecie japońskich noży, ostrza Black i Twisted Octagon Suncraft będą codziennym objawieniem - „bo takie ostre, tak świetnie kroją i  na tak długi czas można zapomnieć ich ostrzeniu”. Kucharza i profesjonalnie krojącego mistrza kuchni te noże i tak przez wiele miesięcy będą ciągnąć do nieustannego krojenia, „bo takie ostre, takie wygodne, bo ręka nie drętwieje i nie męczy się nawet po wielu godzinach krojenia”.

Noże Suncraft zostaną z Tobą przez wiele lat i nawet po tym czasie będą Cię codziennie cieszyć swoją ostrością, elegancją i precyzją. O tym, jak dobrze o nie dbać, przeczytasz w naszym kolejnym tekście. Zapraszamy TUTAJ.

 

 

Zdjęcie: Grupa Nas Troje