Patelnia ceramiczna, czy tytanowa? Na co się zdecydować? W Internecie można znaleźć nieskończoną wręcz ilość opinii, zestawień i porównań tych dwóch typów patelni. A też, często, sporo przekłamań, niedomówień i mitów. Rzadko kto naprawdę ma pojęcie na temat technologii kulinarnych i jasno potrafi przedstawić ich wady i zalety. A jeśli używa tytanowej, czy ceramicznej patelni, nie możemy mieć gwarancji, że robi wszystko, jak trzeba. A jeśli nie robi, skarży się publicznie na patelnię, twierdząc, że jest do niczego.

 

Spis treści:

  1. 1. Patelnia ceramiczna i tytanowa to dwa różne światy
  2. 2. Co charakteryzuje patelnie ceramiczne i ceramiczno-nieprzywierające
  3. 3. Patelnia tytanowa - jaką wybrać?
  4. 4. Patelnia ceramiczna, czy tytanowa - podsumowanie

 

W tym tekście zebrałem bardzo podstawową wiedzę na temat patelni ceramicznych i tytanowych. Mam nadzieję, że rozwieję nieco wątpliwości.

 

Patelnia ceramiczna i tytanowa to dwa różne światy

Poza tym, że obie wymienione wyżej są patelniami i służą, nade wszystko do smażenia, podobnych cech mają niewiele. Myślę tu o powłoce i jej właściwościach. Właściwie trudno obok siebie stawiać patelnie ceramiczne i patelnie tytanowe. W skrócie ogromnym - jeśli nie chcesz irytować się na patelnię, a chcesz smażyć na niej wszystko, wybierz patelnię z powłoką tytanową. Jeśli chcesz smażyć przede wszystkim warzywa, tłustsze mięsa i ryby, czy prażyć pestki dyni, słonecznika, kawę, czy przyprawy, wybierz patelnię ceramiczną z właściwościami nieprzywierającymi.

 

Co charakteryzuje patelnie ceramiczne i ceramiczno-nieprzywierające

Pierwsze i podstawowe rozróżnienie - musisz wiedzieć, że istnieją klasyczne patelnie ceramiczne, do których przywiera wszystko, co smażone na małej ilości tłuszczu. Zdecydowanie nie polecam ich tym, którzy chcą smażyć zdrowo, zgodnie z trendami dietetyki. Te patelnie zostały wymyślone dawno temu, kiedy jeszcze nikomu nie przychodziło do głowy, że smażenia mięsa w olbrzymiej ilości tłuszczu nie jest specjalnie zdrowe. Ponadto – pieczenie, duszenie na ceramice jest uciążliwe, bo jeśli tylko coś się za mocno zredukuje, czy wysuszy, zaraz się do niej przyklei. Taka jej natura. Jest ekstremalnie mocna, ale głupia, taka ograniczona.

Wiele bardziej funkcjonalne są patelnie ceramiczne z właściwościami nieprzywierającymi. Ale i one mają sporo ograniczeń. Z plusów - ta nowsza generacja patelni wytrzymuje wysokie temperatury, jest trudna do uszkodzenia i zarysowania. Ale ciężko steruje się tu temperaturą, stąd delikatne potrawy, typu jajecznica, czy naleśniki mogą nie wychodzić z tego powodu, że rozgrzana nawet delikatnie patelnia z tą powłoką szybko zyska tak wysoką temperaturę, nagrzewając się od rdzenia, że zbryli jajecznicę, czy przypali inne delikatne potrawy. Albo je wysuszy.

Owszem, da się na niej smażyć to, co delikatne, ale trzeba użyć nieco więcej tłuszczu - dno musi być przykryte w całości jego ciekną warstwą. Druga sprawa - musisz nauczyć się sterować temperaturą, do czego przyda Ci się pirometr (o nim też była mowa w powyżej przywołanych tekstach).

Ceramiczne powłoki nieprzywierające mają pełną nieprzywieralność do, około, 200 stopni. Później - potrzebujesz więcej tłuszczu. Ale możesz bez obaw smażyć na nich nawet bardzo grube steki w temperaturze do 250, czy nawet i 260 stopni Celsjusza. Tyle, że wtedy na nieprzywieralność nie masz co liczyć. Całą kwestię załatwi dobry tłuszcz.

 

Patelnia tytanowa - jaką wybrać?

Patelnie z powłokami tytanowymi są wiele mniej wymagające, niż patelnie ceramiczno-nieprzywierające. Możesz smażyć na nich wszystko, od delikatnych potraw, po grube mięsa, a w niektórych tylko przypadkach też i steki (wszystko zależy od granicznej, bezpiecznej dla powłoki temperatury smażenia). Musisz uważać, by nie przekraczać zalecanej przez producenta maksymalnej temperatury, którą znosi powłoka. Niektóre słabszej klasy patelnie z powłoką tytanową pozwalają smażyć w, max, 220 stopniach. Więc stek będzie smażył się dłużej i słabiej brązowił.

Na pewno nie sięgaj po patelnie z pojedynczą warstwą powłoki tytanowej. Szukaj, minimum, 3-krotnie nakładanych powłok. I to powłok wzmacnianych. Najlepsze z dostępnych obecnie patelni mają 5 warstw i przeróżne, bardzo ciekawe wzmocnienia, które sprawiają, że tytanowe powłoki są bardzo wytrzymałe. Tu mogę polecić cenionych przeze mnie producentów, marki Scanpan, czy Woll. Ich patelnie mogą konkurować z patelniami ceramicznymi jeśli chodzi o trwałość powłoki i jej odporność. Oczywiście, ich właściwości smażalnicze są o niebo lepsze. Niestety, tu cena patelni idzie w górę.

Poziom niżej ustawiłbym patelnie AluPro marki Demeyere z racji granicznej temperatury, do której wytrzyma powłoka - 230 stopni.

 

 

Patelnia ceramiczna, czy tytanowa - podsumowanie

Jak już napisałem, oba typy patelni różnią się od siebie bardzo mocno, zasadniczo wszystkim. Samo zestawianie ich ze sobą jest więc mało zasadne.

Niemniej - jeśli chcesz mieć dobrą, odporną na uszkodzenia, oczywiście, bezpieczną dla zdrowia patelnię do, nade wszystko, mięs i warzyw, a nie boisz się nieco większej ilości oleju, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrał patelnię ceramiczno-nieprzywierającą. Unikaj patelni z czystej ceramiki, bo ta zafunduje Ci piekło w kuchni.

Z drugiej strony - patelnia tytanowa, wzmocniona i z wielokrotnie nakładaną powłoką, bezpieczna dla zdrowia - to mniej angażująca użytkownika patelnia do wszystkiego. Pozwala smażyć z minimalną ilością tłuszczu. Ale musisz bardziej uważać na graniczną temperaturą plus na kilka kwestii, które opisałem we wspominanym wcześniej tekście (utensylia, zmywarka i lodówka).

 

 

Zdjęcia: Demeyere, Scanpan