Czy wiesz, co dla Japończyków oznacza słowo „mistrz”? To postać niezwykła, godna szacunku. To ktoś, kto poświęcił wiele lat życia doskonaleniu swojego warsztatu i stał się niekwestionowanym autorytetem w jakiejś dziedzinie. Określenie „mistrz” w dziedzinie tradycyjnego kowalstwa umiejscawia takiego człowieka w wąskim gronie najlepszych z najlepszych rzemieślników.
Jedną z ciekawszych postaci japońskiej sceny ręcznie kutych, ortodoksyjnych noży jest mistrz Takeshi Saji. Ten legendarny już człowiek w 1992 roku został wyróżniony przez Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu tytułem Dentoukougeishi, czyli Mistrza Tradycyjnego Rzemiosła. Stąd, jak na pewno się domyślasz, jego kowalska kariera zyskała olbrzymi prestiż i światowy rozgłos.
Mistrz Saji kuje swoje damasceńskie noże z linii YBB (Yellow Bull Bone), wykorzystując ponad 50 lat doświadczeń ze stalą VG-10. Ta bardzo popularna w Japonii stal zyskała w rękach mistrza Takeshi Saji zupełnie nowe oblicze. Jest twardsza, ostrzejsza, bardziej dzika, bo niepolerowana. Jego 61-warstwowe noże z linii YBB czarują specyficznym dla mistrza Saji lekko rozmytym dziwerem i oryginalną rękojeścią wykonaną z byczej kości. Oczywiście, szlifowaną, pasowaną i wykańczaną ręcznie. Dzięki niej noże z kolekcji YBB budzą skojarzenia z nożami myśliwskimi.
Stal VG-10, kuta przez mistrza Takeshi Saji, zyskuje twardość na poziomie 61 stopni HRC w skali Rockwella. Dzięki temu dostajesz perfekcyjnie i długo ostry nóż, który wyróżnia się bardzo na tle innych noży kutych z tej samej stali. Te unikaty na skalę światową możesz ostrzyć raz na, minimum, 8-12 tygodni. Musisz tylko wiedzieć, że do ostrzenia tych wyjątkowych noży posłużą Ci kamienie ceramiczne (jeśli będziesz mieć 1 lub 2 noże z serii YBB), lub wiele trwalsze kamienie syntetyczne (jeśli noży będzie więcej). Pamiętaj również, by kroić na deskach z dobrze wysezonowanego drewna, czy specjalnych, japońskich deskach syntetycznych.
Orientalne noże Santoku kute przez Takeshi Saji są zupełnie niepowtarzalne. Każdy jest odmienny od poprzednika. Mogą różnić się damasceńskim wzorem, odcieniem kości. To dowód, że prawdziwe ręczne rzemiosło zawsze daje jednorazowy, niepowielalny efekt. Mając w kuchni mistrzowski nóż Takeshi Saji, możesz mieć pewność, że nikt na całym świecie nie ma identycznego.
Orientalny nóż Santoku służy, nade wszystko, do siekania warzyw i owoców. Przyda się też do cięcia delikatnego mięsa i ryb. To drugie, po nożu kucharza, ostrze, które może zagościć w kuchni miłośnika prawdziwego krojenia.
Niepowtarzalne noże Takeshi Saji możesz obejrzeć w naszym filmie. Znajdziesz go poniżej. Zapraszamy!
NÓŻ DO SZATKOWANIA
WARZYW I OWOCÓW
NÓŻ DO KROJENIA
WARZYW KUCHNI
ORIENTALNEJ
NÓŻ DO
SIEKANIA ZIÓŁ
NÓŻ DO SZATKOWANIA
TWARDYCH, DUŻYCH WARZYW
NÓŻ DO KROJENIA
MIĘSA W KOSTKĘ
I PASKI
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Poniżej znajdziesz sporo ważnych informacji. Sprawdzamy i testujemy sprzęt, więc wiemy o nim naprawdę wiele. Chętnie dzielimy się wiedzą, pasją i doświadczeniami.
Wiele japońskich kuźni wykorzystuje stal VG-10 i dlatego stała się jedną z popularniejszych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Klasyczną stal VG-10 możesz bez kłopotu ostrzyć na klasycznych kamieniach ceramicznych. Jednak w przypadku ostrzy YBB mistrza Saji (jeśli będziesz mieć więcej niż 2 noże) warto sięgnąć po ostrzałki wyższej klasy.
Do ostrzenia tych wyjątkowych noży powinieneś użyć kamieni syntetycznych, które wykazują się wiele wyższą gęstością i twardością, niż moczone w wodzie kamienie ceramiczne. Dzięki kilku gradacjom kamieni syntetycznych Twój nóż z linii YBB zachowa perfekcyjną ostrość przez, minimum, 8-12 tygodni.
OSTRZ NA KAMIENIACH
CERAMICZNYCH LUB
SYNTETYCZNYCH
ZALECAMY JAPOŃSKIE
DESKI DO KROJENIA
PRZECHOWUJ NA
LISTWACH LUB PULPITACH
MAGNETYCZNYCH
NIE KRÓJ MIĘSA
Z KOŚCIĄ
NIE KRÓJ
MROŻONEK
NIE MYJ
W ZMYWARCE